Vedlejší účinky splněných přání

Vedlejší účinky. Žena nese pod paží figurínu muže v trenkách a cenovkou visící z ucha. Ilustrace.
Vedlejší účinky.

Jak jsme si již řekli, je třeba si dávat velký pozor na to, co si přejete nejenom proto, že se vám to splní, ale i proto, že každé splněné přání má vždy nějaké vedlejší účinky. Do svého přání se sice můžete snažit pečlivě zahrnout všechny možné aspekty, ale postihnout úplně vše, se vám samozřejmě nikdy nepodaří. Můžete se tedy, ať už své přání definujete sebelépe a sebepřesněji, včetně ošetření nežádoucích vedlejších účinků, těšit na různá překvapení, která zpestří a probarví nudnou šeď stability vašeho života. Jak známo, ďábel spočívá právě v tom malém detailu, který zaručeně opomenete.

Třeba si přejete za partnera charismatického muže, po kterém se žádostivě otočí každá žena.

Své přání, protože jste si vědoma rizik s tím spojených, zároveň moudře ošetříte vedlejšími požadavky na to, aby váš muž byl zároveň milý, jemný, laskavý, citlivý, ohleduplný a hlavně, a to především, věrný a zamilovaný jen do vás. Myslela jste na všechno. Tedy skoro na všechno. Protože při pokusu o první vášnivé splynutí, zjistíte, že si s vaším vysněným partnerem, přes všechny jeho přednosti, v této oblasti tak trochu nerozumíte.

No dobře, tak ne, to vám nemůžeme udělat. Pomyslíte i na tento důležitý aspekt, a máte doma nejen úžasného, ohleduplného partnera, ale i milence.

Něco se vám však přesto nezdá. Vypadá to, že vaše drahá polovička si už několik měsíců nemůže najít práci, nebo spíš si ji ani nehledá. Prý má úžasný podnikatelský nápad, ale potřebuje na to nějaký vstupní kapitál. Půjčíte si tedy od rodičů jejich celoživotní úspory, abyste zakrátko zjistila, že „podnikatelským nápadem“ vašeho muže bylo naházení, rodiči vydřených, úspor do „výherních“ automatů. A na těch, jak známo, vyhrávají pouze jejich zřizovatelé. Dobře, tak ještě to nesmí být ani gambler.

Na co všechno jste ještě zapomněli?

Dejme tomu, teoreticky, protože v praxi je to nemožné, že si ošetříte úplně vše. Nebude pak s takovým partnerem tak trochu nuda?

A jéje, zapomněli jste, že musí být ještě zábavný a vtipný. Tak to se taky nepočítá. To můžete do svých požadavků také ještě zahrnout. Povoluje se.

Tak, a nyní máte doma opravdu pana dokonalého.

Jediné, co nechápete, proč, proboha, je tento dokonalý muž právě s vámi, celkem normální ženskou, když může mít jakoukoliv ženu, na kterou by si pomyslel. Připadáte si vedle něj tak nedokonale a nepatřičně. Vlastně se k sobě vůbec nehodíte. Vypadá to nějak podezřele. Proč tedy se mnou vlastně vůbec je? Asi nebude úplně normální … Nebo, co když je zakletý tím mým zpropadeným přáním? Chtěl by mě vůbec sám o sobě? Právě jste roztočila začarovaný kruh pochybností, aby váš zidealizovaný mikrosvět partnerství mohl být opět trochu vyvážený.

Něco za něco

Všechna pro musí mít i svá proti, něco za něco, aby polarita a energie zůstaly zachovány.

Alespoň do té doby, než protipóly překonáme rozplynutím se v jednotě všeho. Což, bohužel, většina z nás „zažije“ asi až po smrti nebo jen v pár světlých chvilkách života bytí.

Ať už se tedy budete snažit sebevíc, vesmír, ve své nekonečné moudrosti, vaše přání nakonec vždycky nějak vyváží.

Někteří z nás jsou si toho vědomi, proto si nepřejí (alespoň ne vědomě, protože nevědomí, ta potvora, se o to stejně postará) téměř nic a pouze s vděčností přijímají to, co jim život přináší.

Chcete být cestovatelem, zažívat dobrodružství a poznat mnoho kultur a zemí? Pak možná budete mít pocit, že jste doma všude a přitom nikde. Nikdo na vás asi nebude doma celé roky jen tak čekat a zahřívat pro vás rodinné hnízdo, do kterého se na pár dní v roce uráčíte vrátit, abyste nabrali síly a vzápětí se vrhli do dalšího dobrodružství. Něco takového se odehrává jen v románech. Daň, kterou zaplatíte, bude vaše samota.

Chcete vyhrát olympiádu nebo být mistrem světa? Nebo se stát alespoň vítězem nějakého slavného závodu či turnaje? Možná vám nebude vadit neskutečná dřina spojená s vrcholovým sportem. Pravděpodobně si ji budete dokonce i užívat. Baví vás to přece. Když se ale ostatní půjdou bavit, vy budete muset jít spát, abyste nezahodili své tréninkové úsilí a nenarušili si pečlivě střeženou životosprávu kvůli jedné probdělé noci. A jste také, jako novodobý gladiátor, pro dosažení úspěchu a pobavení davů, připraveni zaplatit tvrdou daň v podobě zničeného zdraví? Je třeba mít na mysli, že neustálé posouvání a atakování hranic možností vašeho těla bude vaši tělesnou schránku mnohem rychleji opotřebovávat. Vaše klouby, kosti, svaly, šlachy, možná některé orgány, nebo dokonce i srdce (záleží na tom, co vše jste ochotni pro úspěch udělat a jaké „podpůrné prostředky“ berete) budou nejspíše ve vašich 30, 40 letech, možná i dříve, zralé jít do důchodu nebo budou přímo na odpis.

Chcete mít šťastnou rodinku, děti, milujícího partnera? Tak svým nejbližším budete muset také věnovat svůj čas a energii. A možná pak už nebudete mít tolik času na své staré přátele a budete trochu závistivě pohlížet na jejich lehkovážné, bezstarostně nevázané a dobrodružné aktivity a na jejich svobodný život bez závazků.

Láká vás chvilkové, vzrušující milostné dobrodružství? A jste připraveni a ochotni pro něj obětovat váš úžasný stávající vztah nebo dokonce celou rodinu? Nebo žít stále ve lži a trpět výčitkami svědomí? A unesli byste, a měli pochopení, pro stejné dobrodružství vašeho milovaného partnera, aniž by vás alespoň trochu píchlo, nebo spíše bodlo, přímo u srdce? Málokdo asi bude stát o takovou zkoušku vlastní schopnosti odpouštět.

Žijete adrenalinovými sporty? Vzrušuje vás, když se nacházíte na hranici života a smrti? Máte pocit, že teprve v těchto chvílích skutečně žijete? Daní za takový úžasný pocit bývá často život samotný nebo, což je pro adrenalinové nadšence ještě mnohem horší představa, zbytek života strávený na invalidním vozíku.

Chcete mít úspěšnou firmu, oslňující kariéru nebo být miliardářem? I za to nějak zaplatíte. Dlouhými pracovními dny, narušením rodinných vztahů, duševním nebo fyzickým zdravím, přepracováním, vyhořením nebo minimálně alespoň zdaněním vašich příjmů.  A jednoho dne, ke konci vašich dní, s rukou vedle postele, ponořenou do truhly plné zlaťáků, nebo na koronární jednotce intenzivní péče, si začnete pokládat ty nepříjemné otázky:

„Jaký to všechno vlastně mělo smysl? Pro co jsem vlastně žil?“

„Pro pár špinavých zlaťáků? Nebo, v dnešní době, spíš jen pro několik kilo, ničím nekrytých, potištěných papírků nebo dokonce jen pro pár virtuálních, digitálních číslic v binárním kódu na bankovním účtu? Proč jsem svůj život neprožil jinak?“

Už jen z toho důvodu je dobré si ujasnit to, jak chceme svůj život prožít. Preventivně se zamyslet nad tím, co vám asi tak jednou poběží hlavou na smrtelné posteli.

Teď už víte, že vaše přání budou mít i nějaké vedlejší účinky, které k těm vašim přáním prostě patří. Je dobré s tím počítat a mít to na paměti.

Mnohé mírnější vedlejší účinky vašich přání mohou ale váš život také zajímavě zpestřit, a když je vezmete jako součást hry, tak si je můžete dokonce i užívat.

Jako když jste na své vysněné dovolené u moře.

Právě ležíte na pláži, relaxujete, posloucháte šumění příboje, ovívá vás lehký, přímořský vánek a sluneční paprsky vás příjemně hřejí. Jste krásně uvolnění. V polospánku, v pozadí a jakoby za clonou, vnímáte, jak si hrají vaše děti. Zažíváte pocit klidu a štěstí z pouhého bytí.

Najednou vás zasypává několik dávek písku. V mžiku procitáte a vracíte se ze zasnění do reality. To se jenom honí vaše děti a písek, odletující od jejich nohou, dopadá přímo na vás. Taky máte pocit, že dopadající zrnka písku jsou jak malé jehličky. Aha, to je jen vaše zarudlá kůže spálená od jižního slunce, na které nejste zvyklí. To ten příjemný, chladivě osvěžující větřík na pláži vás ukolébal k bezstarostnosti a způsobil, že jste se zapomněli chránit před slunečními paprsky.

Ale i to všechno je přece celkem fajn a k té vaší vysněné dovolené to také patří. Svůj život jako byste díky tomu tak nějak víc prožívali.

Nebo snad příště raději zůstanete doma? Co myslíte?

Za chvíli, opět ukolébáni šuměním moře, znovu upadáte do blaženého snění a polospánku.

A pak, najednou. Zase šok! Ze zasnění vás probudí něco ledového a mokrého.

To si na vás právě lehla vaše milovaná žena, která se k vám vrátila nadšená z koupání v moři.  Chce se s vámi podělit o svoji bezprostřední radost a ano, trochu vás i poškádlit. Směje se a pobaveně pozoruje váš překvapený výraz. Cítíte její mokré, chladivě osvěžující, důvěrně známé tělo. Oči jí září láskou a jsou naplněné štěstím.

Váš krásný sen se právě prolnul se skutečností a pokračuje dál …

Diskuze

Přejít nahoru