Kouzlo uklizeného stolu

Kouzelná moc uklizeného stolu. Já s mopem vedle klávesnice. Ilustrace.
Kouzelná moc uklizeného stolu.

Čas od času asi každý z nás potřebuje udělat nějaký posun vpřed, dostat nové nápady, získat inspiraci, pracovní či jiné příležitosti. Ten, kdo je na volné noze nebo podniká zase občas potřebuje získat nové projekty, klienty, zakázky nebo aby mu konečně přišly nějaké ty peníze na účet.

Nejsem na tom jinak.

Dřív jsem to řešil tak, že jsem zvýšil své úsilí, urputně se snažil ze všech sil, obvolával stávající klienty nebo tvrdě akvizoval nové, denně udělal desítky „cold callů“, vymáhal pohledávky.

Později jsem zaměřil svoji plnou, vědomou pozornost na dosažení žádaného stavu.

Většinou to fungovalo, ale téměř vždy mě to stálo značné úsilí.

Někdy jsem se ale i přes to všechno zasekl a nemohl se pohnout z místa.

Ani přes vynaložené úsilí jako by nic nezabíralo.

Na co jsem sáhnul, to se, slušně řečeno, pos..lo.

Zdálo se, že místo fenoménu „den blbec“, prožívám snad týden, někdy dokonce i „měsíc blbec“.

V takových chvílích jsem, nevěda co dál, na čas všechny aktivity přerušil. Bloumal po domě a po zahradě nebo se šel projít. Potom, abych se nějak zaměstnal, vyčistil si hlavu a přišel na jiné myšlenky, jsem začal uklízet svůj stůl v pracovně, knihy v knihovně, dům nebo šel sbírat odpadky po okolí.

A pak, najednou, z ničeho nic, světe div se, mi přistál na stole nový projekt, nová zakázka nebo na účet neočekávaně přišly peníze.

Co se stalo? Co způsobilo tu změnu? Nic zvláštního jsem přeci neudělal. Nebo snad ano?

Časem se to opakovalo. Stále znovu a znovu. Dokud mi nedošlo, že za to může

uklizený pracovní stůl.

Cože? To jako vážně? Ano, myslím to smrtelně vážně.

Uklizený stůl je záruka (ovšemže bez záruky) přísunu nových příležitostí do vašeho života.

Jak to funguje?

Tak to vážně nevím, ale funguje to.

Snad se uklizením stolu souběžně vyčistí i naše zanesená mysl a uvidí i to, co předtím pod nánosem starých myšlenek neviděla, možná se tak naladíme na vibrace „zákona přitažlivosti“ a rozvibrujeme vesmír, aby nám šel, nebo my jemu, naproti. Jako by „zazvonění“ – signál v podobě uklizeného stolu bylo jakýmsi podmíněným reflexem pro příchod nové příležitosti. Kdoví? Důležité je, že to funguje, alespoň mně ano. Mám to ověřeno více než dvacetiletou praxí.

Ostatně i zlidovělá fráze říká, byť v přeneseném slova smyslu, že něco nového se má vždy

„začít s čistým stolem“.

Když se mi dlouhou dobu daří, tak na to po čase vždycky tak trochu zapomenu. Pak se dařit přestane a nic nepomáhá. A pak, konečně, přijde ta spásná, téměř zapomenutá, absurdní myšlenka:

„Musím si uklidit stůl.“

Když nic nefunguje, tak stačí jenom uklidit stůl, případně i pokoj nebo celý dům.

Uklizený stůl zabere. Stoprocentně.

VŽDYCKY!!

Trochu jsem se to slovo „vždycky“ zdráhal napsat, ale je to tak. Fungovalo a funguje to opravdu vždycky. Někdy to má třeba pár dní setrvačnost, ale nakonec se nová příležitost vždycky objeví, jako by mi, téměř bez úsilí, sama spadla do klína. Někdo mi dá náhodný tip; zavolá klient, který se 10 let neozval; obnoví se zrušený projekt; zavolá mi konkurence, jestli bych jim nepomohl s velkým projektem, na který sami nestačí; obrátí se na mě kamarád ze školy s žádostí o pomoc a nabídkou spolupráce. Nové zakázky se jenom hrnou a na účtě, konečně, půl roku po splatnosti, přistane platba od klienta, kterou jsem v duchu už dávno odepsal.

Dokonce to pomáhá i při učení se, třeba na zkoušky.

Uklizený stůl, zdá se, uklidí i v hlavě a vytvoří tak prostor pro rychlé vstřebání nových informací a vědomostí.

Konečně máte seriózní výmluvu pro sebe i pro vaše okolí na to, když se budete místo učení zabývat zdánlivě nesmyslným uklízením stolu, šuplíků, utíráním prachu a rovnáním knih. Ne, to není žádná prokrastinace, to je důležitá, plnohodnotná, dokonce zásadní součást vaší přípravy na zkoušku.

Chceme-li do svého života pustit něco nového, musíme tomu udělat prostor, to platí pro cokoliv.

Pro nános starých věcí často nemáme šanci vidět nové příležitosti.

Zároveň těmto novým příležitostem i nějak záhadně blokujeme cestu k nám.

Úklid pomáhá i tehdy, když se člověk chce vyhrabat z nějaké vleklé chřipky, virózy, blbé nálady nebo depky. Vnějším úklidem, jako by se spustila i vnitřní očista organismu a mysli, která nás ozdraví, zaktivuje samoléčící schopnost našeho těla, nabudí nás novou energií a chutí do života.

Nejúčinnější metoda pro přitahování příležitostí spočívá ve vyčkávání, vnitřním klidu, naladění se, odpočívání a… úklidu – ve vytvoření prostoru pro nové, tím, že se zbavíme starého.

Nic neřešit, být uvolnění, ale zároveň i vědomí a pozorní, připraveni okamžitě jednat, když nám nová příležitost přistane na čistém stole.

Je třeba být všímaví, abychom příležitost, když se objeví, rozpoznali. Taková příležitost totiž občas může mít i trochu zakuklenou podobu.

Třeba vám někdo zavolá a otravuje vás nějakým nesmyslným požadavkem. Už už chcete zavěsit a pak dotyčný, jen tak mezi řečí, zmíní nějakou informaci, která má pro vás cenu zlata, a díky které získáte váš životní projekt.

Jakmile se objeví ten správný signál, příležitost nebo impuls k akci, tak se do toho naplno opřete a kujte železo, dokud je žhavé.

Možná je také důležitý ten předchozí pracovní nepořádek na stole, bez něj by se totiž stůl nemohl stát uklizeným. Možná je ta dynamika změny z nepořádku na pořádek na stole podmínkou pro jiné změny. Možné je ale i to, že trvale uklizený stůl zabezpečuje nepřetržitý příliv nových příležitostí. To nevím, můj stůl se totiž časem nějakým záhadným způsobem zase „sám“ zanese pracovním nepořádkem. Většinou právě dokumenty, které souvisí s probíhajícím projektem a věcmi, které průběžně řeším při zajišťování každodenního chodu domácnosti a firmy.

Schválně, ukliďte si stůl a uvidíte.

Nechte si na něm jenom jednu, dvě, nanejvýš tři věci, jinak ať je úplně prázdný. Žádné hromadění, rovnání nebo rozmísťování věcí do sektorů na stole, žádná Zajícova varianta Leffinqwellova-Bronštajnova psacího stolu, o které s takovým nadšením přednáší docent Miroslav Zajíc alias Zdeněk Svěrák ve filmu Jak básníci přicházejí o iluze.

Jenom počítač nebo poznámkový blok s tužkou a něco, třeba obrázek, fotku, nápis nebo předmět, symbolizující příležitost nebo věc, kterou si chcete přitáhnout do života. Nic víc.

Jenom si dávejte pozor na to, co si v souvislosti s uklizeným stolem přejete, protože se vám to splní.

Co když mi to nebude fungovat?

Bude. Věřte tomu.

A i kdyby náhodou ne, tak to nejhorší, co se vám může stát je to, že konečně budete mít na stole čisto a pořádek, a to se taky docela hodí.

Diskuze

Přejít nahoru