Ožijte myšlenkou na smrt

Ožijte myšlenkou na smrt. Já ležící na travnatém hrobě s trávou v ústech a rukami za hlavou. Ilustrace.
Ožijte myšlenkou na smrt.

Abychom ji náhodou nevyplašili. Mluvit o smrti je v našich zemích tabu. Je to něco vzdáleného, co ze svých životů vytěsňujeme, jakoby se nás to vůbec netýkalo. Smrt, to se týká těch druhých, nás ne.

Myšlenky na smrt se většinou k smrti bojíme.

Umírající se schovávají do speciálních zařízení. Jako by smrt a umírání ani neexistovaly. A přece tušíme, že potencialita smrti je tu stále někde přítomna a že se s ní jednoho dne setkáme. Je to jediná jistota, kterou v životě máme. Ale kdy to bude? Za 10, 20, 50 let nebo za rok, a co když třeba už zítra nebo dokonce dnes? To většina z nás netuší. I proto bychom měli žít s vědomím toho, že každý den může být naším posledním a být vděčni za tu výsadu, že jsme obdrželi zázračný dar života, a že si jej můžeme užívat ve svém vtělení.

Udělejte si čas, najděte si klidné místo, zavřete oči a představte si, že právě ……. umíráte.

Myšlenka na smrt, když si představíme naše poslední chvíle, kdy právě umíráme a bilancujeme svůj dosavadní život, nám může poskytnout měřítko toho, co je pro nás v životě důležité a čemu opravdu chceme věnovat čas, který nám byl vyměřen. Napoví nám, na co bychom měli zaměřit naši pozornost a energii, co je smysluplné a co nepodstatné a druhořadé. Ukáže nám i to, co je naprostý nesmysl, čím se zbytečně trápíme a na co se máme prostě vykašlat. Stačí si položit otázku: Bude mě snad tohle trápit na smrtelné posteli? Většina věcí asi ne. A pokud by vás náhodou trápilo něco, s čím se dá něco dělat, tak máte stále šanci, protože na smrtelné posteli jste zatím jenom ve své představě.

Myšlenka na smrt nám také dodá odvahu k uskutečnění našich přání, plánů a věcí, které jste doposud celý život odkládali.

Myšlenka na poslední chvíle dodá vašemu vnímání života jinou perspektivu. Podobně jako když jste třeba v horách, kde intenzivně cítíte majestát přírody, života a stvoření, a kde se vám starosti všedních dní zdají tak malicherné a nedůležité. Budete vědět, že trápit se tím či oním nemá smysl a že vše jednou pomine.

Najednou také budete vědět, co máte udělat a v čem již nechcete pokračovat, co vám dodává nebo naopak ubírá životní energii a elán.

Mnozí lidé často žijí své životy spíše podle představ druhých než svých vlastních.

Místo aby žili svůj život naplno a rozvinuli svůj potenciál, tak spíše živoří a umírají, po větší část svých životů, zaživa. No je fakt, že zaživa umíráme všichni, již od chvíle co jsme stvořeni, navíc umírat za mrtva by asi moc nešlo, ale vy víte, jak to myslím. Abychom žili naplno svůj potenciál a vzdali tak hold svému životu, tak bychom měli alespoň párkrát za život „zemřít“. Každý zážitek blízký smrti nebo malá smrt ega (nebojte se, ono zase ožije) oddělí podstatné od nepodstatného. Výhoda vědomé vizualizace posledních chvil spočívá v tom, že si zážitky blízké smrti, které se snadno mohou přeměnit ve skutečně smrtící, nemusíte prožívat v životní realitě, ale jen ve své mysli. Poté opět klidně zázračně oživnout a vrátit se na cestu života, který konečně začnete žít tak, jak byste si při pohledu zpět přáli.  To, že se myšlenkou přemístíte na konec vašeho života, vám pak umožní se vrátit do současné přítomnosti obohaceni o poznání, že si svůj život můžete vědomě spoluvytvářet. A jednou, až nadejde vaše poslední chvíle, tak budete také, plní klidu a míru, mnohem lépe připraveni na vaši poslední cestu do neznáma.

Čeho byste nejvíce litovali na smrtelné posteli? Toho, co jste udělali nebo toho, k čemu jste nenašli dost odvahy či odhodlání, abyste to uskutečnili?

Co vám dodá pocit životního naplnění a toho, že stálo za to žít?

To jsou některé z otázek, které si můžete položit a na které vám myšlenka na smrt poskytne jednoznačné a přímočaré odpovědi.

Myšlenka na smrt dá svobodu veškerému vašemu konání a poznání toho, jak chcete svůj život prožít. Naučí vás se vědomě rozhodovat o vašem životě. Poznáte, co je pro vás v životě skutečně důležité a také to začnete uskutečňovat a žít.

Budete žít úžasný, naplněný život tak, že z něj budete moci kdykoliv, bez výčitek, lítosti nebo pocitu něčeho nedokončeného, odejít. A navíc, jako žádoucí vedlejší účinek, budete denně zažívat lehkost bytí, kterou určitě snesete.

Tak už se nic nebojte pomyšlení na smrt a na vaše poslední chvilky a konečně ožijte.

Diskuze

Přejít nahoru