Stavím kurník pro slepice

Můj projekt na toto jaro je jasný: Kurník pro slepice dimenzovaný na deset až dvacet slepic. Na trhu je dostatek příležitostí koupit si kurník hotový, ale pokud se chci nazývat kutilem, není jiné cesty než si jej postavit sám. Jak jinak bych se těm slepicím mohl podívat do očí?

Zadání projektu tedy zní jasně, alespoň v mojí hlavě.

Kurník pro 10 slepic

Proč právě 10 slepic? Říkám si, že na ukojení potřeb velké rodiny a zároveň vyhodnocení všech plusů a mínusů potřebuji alespoň 10 slepic, výhledově se ale nebráním ani dvacetihlavému “stádu”. 

Ceny vajec mi v poslední době leží takříkajíc v žaludku a raději bych tam měl místo těch cen domácí vajíčka. Pokud jste někdy zkusili domácí vejce, víte že není cesty zpět. Na jednom z našich výletů po Česku jsem zůstal jako zkoprnělý, když jsem zjistit že ceny domácích vajec se vyšplhaly až na 9 Kč.

Proto 10 slepic jako minimum. Nejen že člověk hodně ušetří, ale pokud to příležitost dovolí, může si i pár korun přivydělat.

Chov slepic

Chov slepic je z mého pohledu záležitost velmi vědecká. Kolik krmiva spořádá 10 slepic denně? Kolik vody potřebují v létě a kolik v zimě? Kolik metrů čtverečních výběhu mám počítat na jednu slepici? Kolik po započítání všech nákladů ušetřím za nákup vajec? Jak jistě chápete, tento projekt je můj malý vědecký projekt a já si jej hýčkám v hlavě delší dobu.

Tak či tak se k chovu slepic stavím zodpovědně. Dalo by se skoro říct, že se chystám udělat ty slepice těmi nejšťastnějšími slepicemi ve střední Evropě. Kolotoče, písek, vybrané pamlsky ze zahrady, automatické dveře, snímač teploty s přenosem do mobilu. Zkrátka chtěl bych tímto odstartovat akci „postav si sám smart kurník“.

Než se dostanu k samotnému kurníku, je tady jeho neodmyslitelná část.

Výběh pro slepice

Samotný výběh bude spíše voliéra. Vybaven znalostmi od amerických youtuberů vím, že (alespoň ty americké) slepice mají rádi prostor a stín. Proto samotný výběh pro slepice bude mít úctyhodných 10m a šířku 2,4m. Vím, že je to otázka úhlu pohledu, ale mně se 24 metrů čtverečních jeví jako dobrý start pro deset slepic.

Vše ohraničené pletivem a zastřešené, aby slepice mohly využívat výběh v létě i v zimě, kdy se jej chystám obalit folií. Zároveň si takto zabezpečím výběh proti všem škůdcům a dravcům. Na zahradě se pohybuje ten největší dravec a to je lovecký pes. Sousedům už jsme platili 4 slepice a dvě kočky a proto bude výběh pro slepice takový malý Alcatraz.

Aby se nepodhrabal do výběhu pes ba ani jiný narušitel, chystám se perimetr zabezpečit pletivem zakopaným pod zem. Vše by mělo odolat útoku psa, který běžně dokáže vyhrabat půlmetrovou díru nebo roztrhat nový pletený plot.

Kurník pro slepice - náčrt
Kurník pro slepice – náčrt

Kurník pro slepice

Prvním a zásadním problémem (my v korporátu říkali “výzvou”), který řeším je zateplit či nezateplit? Internet je plný argumentů pro zateplený kurník i proti zateplování. Na jednu stranu vidím u sousedů ten děravý z prken zbouchnutý brloh a slepice prý nesou. Potom se ale podívám na YouTube a žasnu nad vymazlenými slepičími vilami a říkám si, ukaž těm českým slípkám, jak se žije ve světě.

Další výzvou je moje žena, která miluje horory, ale slepice jí připadá jako nebezpečné zvíře. Divně se na ni dívají a vypadá to, že po ní jdou. Jako podporující chlap jí vždy říkám, že to že je paranoidní ještě neznamená, že jí ty slepice nechtějí sežrat. S ohledem na to, že potřebuji, aby vejce posbírala občas i ona to není úplně dobrý přístup, souhlasím.

Kurník pro slepice - 3D
Kurník pro slepice – 3D

Přípravné práce

Celý kurník jsem si začal rozkreslovat v 3D aplikaci. Sami posuďte, jak daleko aktuálně jsem. Vím, že přístup bude z pravé strany, de-facto z venčí tak, aby žena nemusela mezi slepice do výběhu – nemyslím navždy – jen kvůli sběru vajec. Snůška tedy bude probíhat v komůrkách, které budou přístupné z venčí. 

Dolů plánuji výsuvnou podlážku, která mi umožní provádět údržbu ve dne v noci bez rizika, že mi slepice zdrhnou našemu psovi do tlamy. 

Výkresová dokumentace bude dokončena během čtrnácti dnů a potom se můžete těšit na pokračování tohoto seriálu. Dozvíte se, jak bude kurník vypadat, půjdeme se podívat na umístění v reále a dozvíte se, kolik bude stát materiál.

Pokud máte vlastními silami postavený kurník, budu velmi rád za komentáře a rady.

Diskuze

Přejít nahoru