Technické muzeum ve Vídni

Už pár dní předem jsme měli jasno o tom, kde budeme trávit blížící se sobotu. Předpověď počasí byla neúprosná. Déšť a silný vítr, který bude místy vyvracet stromy nám dal jasné obrysy našeho víkendového výletu. Počasí ve Vídni vypadá v předpověci o poznání lépe. I tak vybíráme na jistotu. Chceme do tepla a sucha, ideálně tedy někam dovnitř. Tyto vstupní parametry poněkud zúžily náš výběr. 

Technické muzeum ve Vídni - děsivě vyhlížející robot. Foto.
Technické muzeum ve Vídni – děsivě vyhlížející robot

Nakonec u nás vyhrálo hlavní město, nikoliv však to naše. Zamířili jsme k jižním sousedům do Rakouska. Vídeň je známá svým přátelským přístupem k rodinám s dětmi. Vstupy optimalizované pro vícečlenné “týmy” resp. rodiny. V nejednom případě vstup pro děti úplně zdarma. A to byl případ i dnešního tipu – tripu:

Kam na výlet v dešti?

Odpověď je stručná. Vyrazte do Technického Muzea ve Vídni. Jedná se o půl denní až denní výlet, vše záleží na zvídavosti a složení Vaší posádky. Jako chlap trochu genderově nevyváženě doporučím tento výlet zejména tatínkům s kluky nebo s technicky založenými děvčaty. Já se pustil do výletu se dvěmi princeznami a těhotnou ženou a nakonec to dopadlo nad očekávání dobře, viz hodnocení ženské části posádky.

Technické muzeum ve Vídni – parkování

Parkování pod hotelem Radisson ve Vídni. V pozadí technické muzeum.
Hotel Radisson pod kterým jsme parkovali, v pozadí muzeum.

Obecně parkování ve Vídni není problém a obvykle spoléháme na navigaci Waze nebo Google Maps. V tomto případě jsme ale byli připraveni. Veškeré info pochází z webových stránek Technického muzea ve Vídni. Parkovat lze doslova u muzea, pod hotelem Radisson. Sice jsme těsně před cílem špatně odbočili, ale i tak jsme již za deset minut po mírně zdviženém obočí mojí ženy vystupovali v garážích u Muzea. Pěšky přes parčík je to ke vchodu muzea 4 min přičemž jen sledujete ukazatele.

Vstup a vstupné do expozice

Hned ve foajé muzea je velká recepce kam jsme zamířili pro instrukce. Vstupenky doporučuji zakoupit online a předem. Aktuální ceny jsou 

Děti (až do 19 let): 0 EUR

Dospělý: 16 EUR

Na recepci jsme se dozvěděli, že šatny resp. skříňky na oblečení jsou zdarma a fungují na Euro, které vložíte dovnitř. Při odchodu si jej vezmete zpět. Ne tak my, kteří jezdíme do zahraničí bez jediného Eura a spoléháme na hodinky resp. karty. Naštěstí měl klučina za pultem slitování a stálo mě to jen řidičák, který si vyžádal výměnou za klíč od rodinné (opravdu velké) skříně.

Než vstoupíme přes turnikety k prvním schodům, vrátím se ještě k objednání vstupného online. Doporučuji si rovnou vybírat termín s ohledem na dostupnost MINIXPLORE atrakce. Opravdu to stojí za to, viz níže. 

Přecházíme dovnitř a první velmi oblíbená atrakce je hned u schodiště.

Skluzavka s měřením rychlosti

Na první pohled se jedná o obyčejnou skluzavku z nerezu, jakých asi vaše ratolesti sjely stovky. Na druhý pohled ale budete registrovat hlouček lidí kolem monitoru a také displej času sjezdu, který možná znáte z toboganů v některém z aquaparků, nikoli však ze “suchozemské” skluzavky. Zde si mohou vaše děti změřit, jak rychlé jsou a jako třešnička na dortě je fotka u výjezdu z tubusu. 

PRO tip: Pokud se fotky vašich dětí ne a ne zobrazit na obrazovce u výjezdu, musíte je instruovat aby stiskly knoflík nahoře nad vstupem na skluzavku. 

U obrazovky se nebojte vybojovat místo nebo v klidu počkat, až Vás někdo pustí. Fotky jsou tam a čekají, až si je ZDARMA přepošlete na vámi zadaný email. Po poslání jsme je ještě smazali, což je taktéž domyšlená a námi vítaná funkce. Stačilo stisknout křížek a potvrdit smazání.

Až budou děti unavené, pokračujte dále do muzea. My měli naplánovaný vstup do MiniXplore na 11:30, tedy 30 minut po příjezdu a bylo to tak tak.

MiniXplore v Technickém muzeu ve Vídni

Technické muzeum ve Vídni - miniXplore zóna
Technické muzeum ve Vídni – miniXplore zóna

V této expozici jsme si to užili s holkami asi nejvíc. Představte si velkou tělocvičnu plnou zajímavých skládaček, strojů, prolézaček atd. Každý si přijde na své a i když se doplácí za tuto atrakci 2.50 EUR za jednoho (děti i dospělý), nelitujeme. Uteklo to jako voda a už nám rozhlas hlásil posledních 5 minut.

S cílem neprozradit veškeré detaily se víc o MiniXplore zóně nebudu rozepisovat, popojdeme do muzea. 

Co můžete vidět v Technickém muzeu ve Vídni?

Vlaky jsou asi to první, co Vás zaujme. Tak velkou parní lokomotivu jsem v mém více jak čtyři desítky let dlouhém životě neviděl. Pokud jste vy a nebo někdo z rodiny milovníky páry, tak toto muzeum je povinnost. K vidění je např. i obytný vagon královny Elizabeth a nebo zábavný “simulátor topení uhlím v parní lokomotivě”, který Vám dle Vaší rychlosti házení uhlí do kotle vyhodnocuje, jestli je tlak v kotli na provozní úrovni nebo ne.

Dětský pokojíček – jeden z mnoha

Můžete si prohlédnout první automobily, staré i nové vybavení pro hasiče, roboty ať již kuchyňské tak humanoidní. Předám na chvíli slovo mojí ženě, aby zhodnotila výlet ženským pohledem.

Technické muzeum ve Vídni ženským pohledem

V muzeu je bohužel jen jedna restaurace a Vy tím pádem musíte čekat než se uvolní místo. Byť zbytek personálu byl velmi příjemný, komunikace ohledně volného stolu nás dovedla k ne úplně servilní servírce. To mělo nakonec vliv i na naše rozhodnutí najíst se jinde. Koupili jsme jen pití a šli se podívat do nejvyššího patra na záchranářskou helikoptéru, která naše holčičky zaujala. Kde jinde taktéž čekat koš pod létající balon, kam se bez bázně a hany vrhly obě dcery a já s mužem se strachem z výšek málem omdlela.

Záchody jsou čisté, zdarma a zbytečně nečekáte. 

Co mě hodně zaujalo, bylo kuchyňské vybavení, které tam měli a také nespočet vysavačů. Měli tam dokonce i žehličku na prádlo, ještě takovou tu klasickou nahřívací. Naše děti byli spokojené a tím pádem já taky. Viděla jsem plno věci na které jsem už zapomněla. Můj muž by si to asi užil více se synem, ale toho my zatím neumíme tak jsme mu museli stačit my 3 děvčata 😊

Za rohem je hřiště

Pokud to vaše děti nevzdrží, sbalte se jako my a běžte se projít po okolí. Přímo před vchodem je „malý parčík“ (velikosti velkého parku v našem okresním městě) a v něm výborně vybavené dětské hřiště. Za dobrého počasí je to tady minimálně na dvě hodinky. Spousta atrakcí, které jsou v létě doplněny i tekoucí vodou poskytnou pro vaše ratolesti ideálni zábavu.

PRO TIP: Pokud jste v parku, jste už jen pár kroků od zámku Schonbrunn a nádherné zámecké zahrady!

Dětský park před Technickým muzeem ve Vídni
Hned před muzeem je park a další magnet pro děti

Závěr

To co charakterizuje celé muzem jedním slovem je interaktivita. Nejen že zjišťujete, jak věci fungují, ale sami si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži. Počínaje pákou přes kladku až po mikroskop. Zkrátka škola hrou.

Když jsem šel na recepci vrátit klíč od skříňky, dostal jsem řidičák zpět. Jestli někdo má kopii mého řidičáku nevím, ale ujišťuji se, že tak velká hlava by neseděla jen tak někomu. Nezapomeňte obsluze půjčit Váš parkovací lístek, obratem Vám na něj aplikuje slevu cca 1 EUR na hodinu. 

V muzeu bylo plno, ale ne přeplněno. Byli jsme i s dětmi příjemně překvapeni, což se podepsalo na našem hodnocení. Nečekal jsem, že tam vydržíme tak dlouho, ale holky jsem podcenil. Každopádně si Technické muzeum ve Vídni připínáme na mapu jako ideální destinaci v zimním období. A jestli jste byli, napište jak se Vámi líbilo.

Diskuze

Přejít nahoru