Kam na výlet: Zlatá farma Štětovice

Zlatá Farma ve Štětovicích není jediná farma, kterou jsme v roce 2023 navštívili. Ale mezi farmami zatím vede. Tento tip donesla do našeho víkendového cestování moje žena. Nejprve jsem si z jejího vyprávění říkal, že to bude jen další místo kde děti někde v dáli uvidí zvířátka, ale nemohl jsem se více mýlit.

Kudy Na Zlatou Farmu

Štětovice hledejte kousek od Vrbátek a Vrbátky hledejte kousek od Prostějova (nebo chcete-li Olomouce). Tak či tak se jedná o srdce Moravy, stále ještě Olomoucký Kraj. Při odbočení z D46 u Prostějova je to cca 10 minut směr Přerov a nebo 30 minut, když machrujete jako já a nezapnete si navigaci. Vlastně se jedná už o druhý výlet letos, kdy jsem minul cíl (smajlík s kulícíma očima).

Proč na Zlatou Farmu

Od té doby, co jsme byli na výletě ve Zlaté Farmě naše nejmladší dcera vždy když projíždíme kolem nějakého družstva nebo velké haly volá “tam chci za zvířátky!”. Skutečně, při příjezdu Vás ani nenapadne, že támhle v tom areálu vzhledově připomínajícím zemědělská družstva z minulého století na vás čeká něco unikátního. Zkrátka nejprve máte pocit, že vidíte další ze stovky hal tak snadno zaměnitelných i pro naši dceru. Ale zdání klame. 

Po příjezdu zjišťujeme, že tady něco nehraje – nebo právě naopak? Desítky aut odstavených na příjezdové zemědělské cestě i před areálem samotným dávají tušit, že oblíbenost této destinace není zrovna nízká. Parkujeme tedy po vzoru ostatních na nezpevněné krajnici a přeskakujeme (vyjma naší nejmladší dcery) bláto a louže. 

PRO TIP: Na Zlatou Farmu jedině v obuvi do lesa nebo do přírody. 

To první co Vás v areálu zaujme je opravdu velké dětské hřiště. Najdete zde spoustu přírodních překážek z balíků slámy, indiánský stan atd. Těsně u hřiště se na chodníku nachází cca 100 volně pohozených odrážedel, dětských kol, koloběžek, tříkolek a já nevím čeho ještě. Doslova se jimi musíte prodrat. Cokoliv si můžete půjčit a zase vrátit. 

Kola - Zlatá Farma Štětovice
Kola a odrážedla pro děti – Zlatá Farma Štětovice

Asi po padesáti metrech objevíte dětský hrad a houpačky. Další vyžití pro děti, kde budete poslouchat nářky o tom, jak je možné že ta holčička se ještě nezvedla a neuvolnila místo. V areálu se nachází i jiná dětská lákadla, ale to našimi dětmi nejoblíbenější je krmení kraviček lopatou. 

Jitko, krávo!

Scénka z filmu Na samotě u lesa

Na tuto nesmrtelnou hlášku z filmu “Na samotě u lesa” si vzpomenu vždy, když se naše dcery chopí jedné z připravených dětských lopat a začnou se ochomýtat kolem kravína. Skutečně, tak blízko – tedy na dotek, se děti snad jinde ke krávě nedostanou. A navíc tady mají ten luxus, že to co popadalo kravičkám z korýtka mohou děti opět sbírat a krmit je přímo z lopatičky. 

Speciální kategorie je kravín s dojnicemi. To co jsem viděl tady jsem naposled mohl vidět jen ve Švýcarsku. Všude vás pustí a když budete chtít, tak to i okomentují. Mám na mysli automatickou dojící stanici. Stojíte de-facto vedle krávy, která si přijde ke stroji a robot jí sám obslouží. Vše můžete sledovat na displeji a dozvíte se tedy např. i to, že kráva není Jitka jako ve Svěrákově filmu, nýbrž Boženka.

Nádherným zážitkem je vidět malá telátka. Chvíli jsem prosil ženu, jestli si jedno tele neosvojíme. Bohužel její povzdech mi napověděl, že tele už asi prý doma máme a něco mi říká, že tím myslela mě. Každopádně její pragmatická hláška, že z něj beztak vyroste kráva mi tento nápad definitivně pohřbila.

V celém areálu jsou další zvířátka, jako kozy, ovce, prasátka a co je zajímavé, že v létě tu nebylo ani tolik much a hmyzu.

Kočky kam se podíváš

To hlavní, co naši nejmenší dokáže zaměstnat jsou kočky. Už jen takové posezení vedle kočky na lavičce je procedura na 30 minut. Některé kočky se nechají hladit, jiné zdrhají, takže děti zdrhají taktéž. Někdy zase najdete koťátka a musíte absolvovat výslech, proč je nemůžeme vzít domů a to ani pět ani “jenom” dvě a opravdu ani jedno.

Otevírací doba

Na webových stránkách farmy jsme nenašli otevírací dobu. Ideální je si tedy zavolat, ale s ohledem na nutnost starat se o zvířátka předpokládáme, že otevřeno je denně. Ostatně mi byli v neděli a vše bylo otevřeno vč. kavárny. 

Cena – vstupné

Vstupné za tuto nevšední atrakci je taktéž unikátní. Vše co jsem doposud popsal je v ceně vstupného. A to vstupné je, světe div se – zdarma. Ano, přesně tak. Zábava pro děti na téměř celý den vč. kontaktních zvířat a atrakcí!

Zlatá Farma pohledem muže

V létě je to hotový ráj. Děti se zabaví, zvířata jsou vesměs býložravci, takže víte, že děti se vrátí s rukama i nohama a vy si dáte venku na kryté zahrádce “jedno” točené. Jedná se o jednu z posledních příležitostí, jak dětem ukázat, že mléko se nevyrábí v Lidlu. 

Zlatá Farma pohledem ženy

Zlatá farma je za nás super. Kavárna nabízí vše co byste očekávali, tedy (překvapivě) kávu, čaj, nebo třeba teplé mléko pro děti za což jsou naše děti moc vděčné, mléko totiž zbožňují. V nabídce jsou i domácí zákusky, ideální doplněk k dobré kávě. Součástí kavárničky je i prodejna jejich popř. lokálních produktů. Odnést resp. koupit si tedy můžete jogurty, sýry, mléko, čaje atd. 

Když je venku škaredě, uvnitř kavárny naleznete útočiště v podobě mini herničky pro děti. Je to vlastně takový dětský kout ve kterém si děti pohrají než si v klidu vychutnáte svoji kávu. Pro celý areál se v kavárničce nachází toalety. Ty byly čisté a nečekali jsme. 

S každou naší návštěvou objevujeme něco nového, tentokrát například vyrobili resp. Přidali člověče nezlob se. Je umístěné na skruži od studny a figurky jsou vyřezávané. 

Za mě je to skvělé, když je krásně sednete si ven a děti si kolem hrají. Vstup je zdarma, ale můžete dobrovolně přispět na zvířátka nebo krmení atd. Je to jen na Vás. Naše dcery (10 a 3 roky) si tam vyhrají celý den. Je opravdu těžké je odtud dostat. 

Závěr

Pokud hledáte zábavu v létě ale i v zimě, tento areál Vaše děti určitě nezklame. Návštěvu doporučujeme plánovat v jakémkoliv období vyjma deště a těsně po dešti. Přeci jen se jedná hlavně o farmu a blátu se v takovém případě nevyhnete. Tou třešničkou na dortě je, že se jedná o low-cost výlet. Určitě se sem letos znovu vrátíme.

Diskuze

Přejít nahoru