Parkování ve Vídni 2023

Před více než rokem (v březnu 2022) bylo parkování ve Vídni nově upraveno vyhláškou resp. regulací. Co to znamená pro našince, který chce navštívit Vídeň? V podstatě se stále nabízí několik možností vč. parkování ZDARMA, ale o tom více za chvíli.

Zóny krátkodobého parkování

Jak již jsem psal, regulace nyní postihuje de-facto celé území Vídně. Pokud tedy nestojíte přímo v parkovacím domě (garáži), musíte mít koupený platný parkovací lístek a Vaše maximální doba parkování nesmí přesáhnout maximálně 2 hodiny.

Podtrženo sečteno, na skok (krátkodobě) můžete tedy parkovat za těchto podmínek:

 • POndělí až tek od 9:00 do 22:00 hod.
 • Maximální doba parkování 2 hod
 • Neplatí o víkendu a státních svátcích
 • Cena za hodinu 59 Kč (2.50EUR)

Parkovací lístky můžete koupit v prodejnách tabáku, automatech na cigarety nebo např. na čerpacích stanicích při příjezdu do Vídně. Ideální jsou také jízdenkové terminály ve vestibulech metra.

Rozšířené centrum Vídně a krátkodobé parkování
Rozšířené centrum Vídně a krátkodobé parkování

Na plánku výše vidíte situaci kolem Mariahilferstrasse a rozšířeného centra za čtvrtí muzeí. I když máte v této oblasti umožněno parkovat až dvě hodiny s parkovacím lístkem, musíte se vyhnout modře označeným zónám pro rezidenty a zeleným nakládacím plochám pro zásobování. Mimo to je většina ulic jednosměrných a je tedy spíše otázkou náhody, jestli zaparkujete.

Bez ohledu na výše popsané jsou ve Vídni ještě speciální pravidla pro tzv. nákupní ulice. Zde se řídí pravidla ať již zmíněnou regulací tak místní úpravou (dopravním značením). Není tedy v mých silách popsat všechny možné varianty, proto vsaďte na svůj zdravý rozum a řidičský um. Já osobně ve Vídni volím jiný způsob parkování, viz dále.

Parkování ZDARMA a o víkendu

Vše co jsem doposud napsal se týkalo pracovního týdne (i o letních prázdninách). Pokud do Vídně vyrazíte o víkendu, máte o starost méně. O víkendu je ve Vídni parkování zdarma, ovšem nesmíte stát v rezidenčních zónách!

Parkování pro rezidenty

Zákaz parkování ve Vídni - neplatí pro rezidenty a nebo vozíčkáře
Zákaz parkování ve Vídni – neplatí pro rezidenty a nebo vozíčkáře

Dopravní značka výše říká: Parkování na místech označených touto značkou není povoleno. Výjimka platí pouze pro automobily s nálepkou pro bydlení v okrese Vídeň. Místům označeným touto značkou se vyhněte, jedná se o striktně dodržované zóny a hrozí pokuta i odtah vozidla.

Parkovací garáže v centru

Kliknutím přejdete na naši oblíbenou mapovou aplikaci s parkováním ve Vídni

Garáže jsou rozesety po celém centru a není problém zaparkovat téměř kdykoliv a kdekoliv. Výhodou je, že máte auto v centru, nevýhodou je cena takového parkování. Cena v jednotlivých parkovacích domech se liší, ale v centru se běžně pohybuje kolem 4 EUR za hodinu.

 • Ceny v garážích začínají na cca 75 Kč za hodinu (3,20 EUR)
 • Ceny končí na cca 100 Kč za hodinu (4.20 EUR)
 • Výškově omezeno zpravidla na 1,9m
 • Zpravidla omezeno na cenu max. za den (cca 40 eur max)
 • Někdy jsou k dispozici toalety

Levné parkování ve Vídni P+R

Mezi naše nejoblíbenější parkování ve Vídni patří parkovací domy P+R. Na mapě můžete vidět, že polohou obepínají celou Vídeň, nicméně pro řidiče přijíždějící z ČR doporučuji Spitteltau na trase metra U4 s výborným spojením do centra a nebo Leopoldau s přístupem k lince U1.

Mezi hlavní výhody, patří poloha resp. dostupnost z dálnice, velká kapacita a umístění na linkách MHD. V neposlední řádě Vás ale bude hřát cena, která je jednotná a zaplatíte 4.10 EUR za celý den, tedy něco podobného jako v garážích za hodinu nebo na ulici za hodinu a půl.

 • Cena za celý den 96 Kč (4.10 EUR)
 • Otevírací doba 24/7
 • Umístění na lince MHD
 • Při využití app parkování bez papírového lístku

Vzhledem k tomu, že se jako rodina musíme vždy na parkovišti “posbírat”, sbalit a obléct děti, rozdat baťůžky, kočárky, brýle, pití atd., preferujeme P+R parkovací domy. Počasí ve Vídni si kontrolujeme před každým odjezdem, i tak raději parkujeme pod střechou, protože máme auto kryté před sluníčkem v létě a deštěm – sněhem v zimě a navíc máme klid na přípravu.

PRO TIP: Parkovací domy P+R jsou přístupné 24 hod denně, nezapomeňte si ale vzít parkovací lístek s sebou, jinak se budete do garáže těžko dobývat.

Konkrétně P+R Spittelau jsme využili i pro nedávný výlet do muzea hudby. Ideální je zaparkovat v 1. podlaží. Na první pohled má zavřená garážová vrata, ale stačí k nim přijet a rychle vyletí nahoru. Z prvního patra můžete odejít přímo na schodiště vlevo od pokladny a po pár schodech jste na lávce pro pěší. Dejte se doleva směr “komín” – viz obrázek.

Orientační bod, tady je stanice metra U4

Aplikace Bmove pro parkování v P+R Vídeň

Bmove pro iOS (iPhone)Bmove pro Android

V aplikaci si zaregistrujete SPZ a Vaší platební kartu. Následně můžete kupovat parkovací lístky a to jak v Rakousku, tak např. v Chorvatsku nebo na Slovensku. Výhodou je, že lze využívat bezlístkový přístup. Závora se sama otevírá a to jak při vjezdu do P+R tak i při výjezdu. Cena za parkování je automaticky stržena přímo z Vaší platební karty.

Tipy na parkování ve Vídni

Parkování u ZOO Vídeň

Doporučovaná varianta parkování je P+R a to konkrétně na lince U4 (Hütteldorf) a potom pár stanic metra než vystoupíte na stanici Hietzing. Využít lze také linku U6. Obecně je vhodné použít aplikaci pro MHD o které více píšu v článku MHD ve Vídni.

Pokud se rozhodnete parkovat až přímo u ZOO, máte šanci zaparkovat na místě, které znají spíše Vídeňáci. Jedná se o veřejné parkoviště, ale pozor – pouze s omezeným počtem míst a nutností si (v týdnu) zakoupit parkovací lístek.

Na toto parkoviště také nesmí karavany a obytná auta.

PRO TIP: ZOO Vídeň se v mapách jmenuje Tiergarten Schonbrunn

Dům hudby Vídeň parkování

Dle chystaného článku (reportáž z Muzea hudby ve Vídni vyjde v březnu) Vám mohu vřele doporučit P+R Spittelau. Následně 15min metrem a vystupujete v centru na Karlsplatz a i s dětmi máte ~10 min chůze před sebou.

Pokud ale budete trvat na parkování v centru Vídně, je nejblíže parkovací garáž Palais-Corso-Garage. Cca 5 minut chůze od Haus der Musik.

Dům moře Vídeň parkování

Z vlastní zkušenosti se u této destinace musíte rozhodnout předem, jestli je Haus Des Meeres jediným cílem, který v centru chcete navštívit. Dále doporučuji zvážit, jak moc Vaše děti bude bavit návštěva.

Pokud vyhodnotíte návštěvu jako max. na 3 hodiny a odjezd, lze zaparkovat přímo u Domu moře v parkovací garáži MAHU77. Cena za parkování je 3.20EUR na hodinu – tedy za 4 hodiny reálně 13 EUR (305 Kč). Nelekněte se, východ z garáží je na opačnou stranu přímo na Mariahilferstrasse.

Pokud si ale budete chtít užít expozici, potom si děti pohrají na velkém hřišti za Domem moře a následně půjdete do nedalekého centra, určitě Vás vyjde lépe P+R (4.10 EUR na den) a dojet si MHD.

UPDATE: Po naší návštěvě jsme zjistili, že doporučované parkoviště pro Dům moře je WIPARK Windmühlgasse. Parkování v něm je za 4EUR na hodinu, ale zase pro návštěvníky Haus des Meeres nabízí slevu. Viz naše reportáž z návštěvy – Dům Moře.

Parkování Vánoční trhy Vídeň

Vánoční trhy ve Vídni jsou vyhlášené a jsou úžasné. Faktem ale je, že se nebavíme o jednom místě, ale de-facto o celém městě. Odpověď na „Parkování Vánoční trhy Vídeň” si tedy nejprve omezíme na radnici, resp. nejznámější adresu Rathausplatz.

Budete-li mít štěstí (a já Vám ho přeji, zároveň však pochybuji), můžete zaparkovat přímo v místě dění, v garáži Rathauspark. Zaplatíte za hodinu 4 EUR. Mimo to ale pravděpodobně budete trávit další hodinu a více v koloně vánočně se ploužících aut.

Raději doporučuji zvolit MHD, viz tento článek a sekce “Jak se dostat na Vánoční trhy?”

Závěr

Ať chcete parkovat kdekoliv, cena za hodinu v centru Vás bude stát jako celý den v P+R. Bez ohledu na peníze je další výhodou i to, že z P+R jedete MHD které dále využijete po Vídni a dá vám svobodu vidět toho více. Happy parking.

Diskuze

Přejít nahoru