MHD Vídeň 2023 vč. ceny jízdného a mapy

Ať již ve Vídni využijete jako MHD tramvaje, autobus nebo metro, jízdenku musíte mít zakoupenu předem. Stejně tak jako v MHD v ČR musíte i ve Vídni jízdenku před jízdou řádně označit, jinak je neplatná.

Jízdenky MHD ve Vídni

Jízdenku můžete zakoupit jak v papírové (klasické) podobě, tak elektronicky.

Cena

Cena jízdenky v MHD Vídeň je stejná bez ohledu na formát. Ceny začínají od 1,20 EUR pro děti od 6 let. Děti mladší šesti let používají MHD zdarma. Cena za jednu jízdu (bez ohledu na počet přestupů) pro dospělého je 2,40 EUR (cca 57 Kč). Zde je kompletní ceník:

  • dospělý jedna jízda: 2,40 EUR (57 Kč)
  • děti od 6 let jedna jízda: 1,20 EUR (28 Kč)
  • děti do 6 let: ZDARMA
  • 24 hod jízdenka: 8 EUR (189 Kč) >> ale pozor, čtěte dále
  • jednodenní jízdenka 5,80 EUR (137 Kč)

PRO TIP: Chybně jsme si při naší cestě pořídili 24 hod jízdenku za 8 EUR. Tato je ideální pro ty z Vás, kteří jsou ve Vídni přes noc, jelikož platí přesně 24 hod od zakoupení, tedy např. od rána 8:00 do rána 8:00 následujícího dne. Pokud stejně jako my jedete s dětmi na jednodenní výlet, kupujte denní jízdenku za 5,80 EUR, která platí v den zakoupení až do 1:00 ráno následujícího dne!

  • 48 hodin: 14,10 EUR (334 Kč)
  • 72 hodin: 17,10 EUR (404 Kč)
  • týdenní (PO – PO!): 17,10 EUR (404 Kč)

Kde ve Vídni koupit jízdenky?

Jízdenky lze zakoupit ve stanicích metra a to na automatech, které mají i český jazyk. Menu je dostatečně intuitivní a není problém si na 3 kliknutí zaplatit lístek. Platit můžete jak hotově, tak i hodinkami, mobilem popř. kartou. Před samotnou volbou si pouze zvolte vhodný terminál, jelikož některé neumožňují platit hotově.

Terminál pro zakoupení jízdenek pro MHD Vídeň
Terminál pro zakoupení jízdenek pro MHD Vídeň

U zastávek jsou trafiky, kde pořídíte lístky na tramvaj či autobus. Lístek si můžete koupit i u řidiče MHD, ale počítejte s mírnou přirážkou – 2,60 EUR (cca 62 Kč).

Aplikace MHD Vídeň (WienMobil)

Výbornou alternativou pro papírové jízdenky je aplikace Vídeňské MHD Wien Mobil.

WienMobil pro iOS (iPhone)WienMobil pro Android

V této aplikaci můžete zakoupit jízdenky a to i předem před jízdou. Navíc Vám nabídne nejlepší spojení do cíle s podrobným itinerářem. Vše funguje nadmíru dobře. Přesně takhle si představujeme moderní aplikaci pro MHD.

Zkušenosti

Metro ve Vídni

Interiér

Metro ve Vídni je o něco málo “složitější” než v Praze. Nejde o žádné negativní konstatování, zkrátka větší město s více linkami – konkrétně U1 až U6 (5 linek, jelikož U5 se nedaří dokončit). Stejně jako v Praze začínají některé linky nad povrchem a směrem k centru se ponoří pod zem.

Většina souprav je moderních, ale i ve Vídni můžete narazit na řádově starší soupravy. Každá stanice je zřetelně označena písmenem U což je zkratka od U-Bahn. Na nástupištích nechybí mapy stejně jako ceníky jízdného. Čekací doby se pohybují mezi 3 až 5 minutami. Viz info ze stanice.

Metro je čisté, ať již nástupiště tak i vozy. Čím se liší metro od toho našeho jsou cestující. Každou cestu metrem jsem si více a více uvědomoval, že se lidé usmívají – většinou na naše děti, ale i tak to bylo příjemné vidět.

Metro má vyčleněny v každém voze prostory pro kočárky a defacto je bezbariérové. Výtahy jsme viděli snad všude. Jezdící schody taktéž.

Tramvaje

Tramvaje obsluhují úctyhodných 225 km linek a i když se Vídeň nevleze mezi 200 největších měst světa, její tramvajová síť je 6. největší na světě. To Vám dá záruku toho, že kam se nedostanete metrem, tam Vás doveze tramvaj. Z naší zkušenosti je ve Vídni vše vzdáleno 10 min chůze od zastávky MHD.

Tramvaje jezdí ve Vídni od roku 1865 a obsluhují celkem 28 pravidelných linek. Většinu dne můžete očekávat interval mezi 4 až 8 minut mezi jednotlivými odjezdy. Tramvaje poznáte nej (překvapivě) podle tvaru, ale všechny vozy jsou sympaticky sladěny do charakteristické vídeňské červeno-bílé barvy. Jsou tu ale tři výjimky: vyhlídková tramvaj, tzv. Manner tramvaj a vánoční tramvaj Ströck.

Vánoční tramvaj ve Vídni

Důležité pro návštěvníky je, že:

Linka 1: objíždí většinu okružní třídy (Ringstrasse), která obepíná staré město a vede až k Prátru.
Linka D: rovněž objíždí část Ringu a vede z centra města k palácům Belvedere.
Linka 71: další tramvaj „Ring“, která pokračuje za Belvedere ke hřbitovu Zentralfriedhof.
Linka 2: a poslední tramvaj „Ring“, která jede od břehu Dunaje dolů do centra (a kolem něj) a pak na západ Vídně.

Stejně jako metro, tramvaje byly masivně modernizovány a téměř celý vozový park je nyní nízkopodlažní. Nastupování s kočárkem je bezproblémové.

Zajímavostí pro našince je na první pohled užší rozměr vídeňských tramvají.

Autobusy

Názvy autobusových linek se vždy skládají z číslice a písmene A nebo B (např. 7A). V úzkých uličkách historického centra a vídeňského prvního obvodu můžete potkat tzv. městské autobusy, které jsou pro tyto podmínky speciálně vyvinuty.

City Bus neboli městské autobusy do centra Vídně

I když jsme byli těmito autobusy míjeni přímo v jedné ulici v centru kde chodník byl cca 50cm na každé straně, řidiči se chovají přímo ukázkově a profesionálně. Nejprve přibrzdí a nebo nechají pěší bezpečně projít.

S autobusy jsme měli taktéž jednu až nadpřirozeně příjemnou zkušenost v dopravní špičce ve Vídni, kdy autobus resp. řidič autobusu si při opouštění zastávky nevynucoval zařazení zpět a jednoduše čekal, až jej řidiči vozidel pustí. Věc, kterou jsem v našem okresním městě neviděl už asi desítky let.

Stejně jako v tramvaji, před nástupem do autobusu nezapomeňte nakoupit jízdenky a označit ji ihned po nástupu do vozidla.

PRO TIP: Zastávky jsou na znamení, ale přes den stejně jako u nás obvykle zastavují bez znamení.

Toalety

V každém vestibulu metra jsou toalety a separátní místnost pro přebalování miminek. Toalety jsou plně automatizovány.

Vestibul metra a toalety placené bezhotovostně

Nejprve přiložíte hodinky nebo mobil nebo kartu, cena je 0,50 EUR (cca 12 Kč). Automat poděkuje (!) a můžete otevřít dveře. Uvnitř je opět elektronický zámek dveří. K dispozici je umyvadlo, mýdlo, sušák rukou. Vše v nerezu a čisté, udržované. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že toalety nepůsobily odpuzujícím dojmem ani nezapáchají.

Interiér toalety
Interiér toalety

Tipy na trasy

Jak se dostat na Vánoční trhy

Vánoční trhy ve Vídni se konají na spoustě míst. Vybereme tedy ty “hlavní” před radnicí. Doporučujeme plánovat v aplikaci WienMobil a hledat zastávku Rathausplatz/Burgtheater. Vystoupit přímo před radnicí resp. parkem, kde se každoročně Vánoční trhy konají.

Jak se dostat do centra

Jak již jsem psal, ideální je dojet do centra metrem, kolem centra potom můžete kroužit tramvajemi. Přes samotné centrum jezdí city bus. Ideální zastávky pro návštěvu centra jsou:

Stephansplatz – víc v centru být ani nemůžete, vystupujete de-facto před katedrálou svatého Štěpána. Tato stanice leží na lince U1, která je ideální pro ty z nás, kteří chtějí nechat auto před Vídní. Stejně tak U2 pokračuje na Karlsplatz.

Karlsplatz – další místo, odkud je všude blízko. Např. do Muzea hudby je to odtud 10 min pěšky a to i s dětmi. I do této stanice se dostanete bez přestupu, pokud necháváte auto parkovat na parkovišti P+R Spittelau.

Volkstheater – třetí výstupní stanice, ideální pro návštěvu muzeí v Museum Quarter nebo Vídeňských Vánočních trhů. Stanice leží na lince U2 a U3.

Jak se dostat do Schönbrunnu

Pokud se chystáte navštívit Schönbrunn, doporučuji nechat auto v P+R Spittelau a dojed si metrem do stanice Schönbrunn.

Závěr

Z cestování vídeňskou MHD jsme měli výborný pocit. Další výlety již budeme plánovat s ohledem na to, že v centru je parkování sice možné, ale čas dopravy do centra a cena parkování mluví jasně pro MHD. Lepší bude se projet metrem a tramvají. Děti tak mají zážitek a my záruku rychlých přesunů po Vídni.

Diskuze

Přejít nahoru