Co mám dělat, když nevím, co mám dělat? II. – Následování vášně

Co mám dělat? Já před policí plnou předmětů reprezentujících profese. Ilustrace.
Co mám dělat?

Následujte svoji vášeň.

To se lehko řekne.

Pouze někteří šťastlivci vědí již od malička, že chtějí být hasiči, letuškami, malíři, horolezci, modelkami, podnikateli nebo spisovateli a tvrdošíjně, hlava nehlava, si zatím jdou a svoji vášeň následují. Možná vás hodně věcí baví, možná jste v některých z nich i hodně dobří nebo dokonce výborní. Ale pořád necítíte, že je to to pravé. Nicméně tam bych začal, odtamtud se můžete odrazit a postupně rozšiřovat své obzory, objevovat příbuzné oblasti nebo jejich kombinace. Vzpomeňte si na to, co vás bavilo, když jste byli dětmi a při jakých činnostech jste se cítili být ve svém živlu.

Pokud máte malé děti, dejte jim možnost, aby si osahaly pokud možno co nejvíce různých aktivit, aby získaly co nejvíc různorodých zkušeností a prožitků. Nemyslím tím, abyste je zahltili plánovanými aktivitami, ale dejte jim šanci seznámit se se vším, co je jen trochu zajímá nebo o čem si myslíte, že by je alespoň trochu zajímat mohlo. A pak je podporujte v těch činnostech a dovednostech, pro které mají očividné předpoklady a které je zároveň baví. Cestujte se nimi do zahraničí, ať poznají i jiné kultury, získají inspiraci a ať jsou později otevřeny změnám a novým, pro ně doposud neznámým věcem.

Zaměřením svojí pozornosti na to, co vás baví a naplňuje, zapnete vesmírný magnet.

Magnet, kterým si do vašeho života přitáhnete vše, co souvisí s předmětem vašeho zájmu, z něhož může časem vykrystalizovat právě ta vaše jedinečná vášeň. Stačí pouze začít a pak vytrvat, nevzdávat se a jít si za tím. Najednou se před vašima očima začnou objevovat možnosti, informace a příležitosti, které jste do té doby neviděli přesto, že jste je měli přímo před sebou. I když z oblasti svého zájmu a vášně zatím neumíte vůbec nic, tak se vůbec nebojte. Každý nějak začíná. Zaměření vaší pozornosti vám poskytne potřebná vodítka a jako laserový paprsek vám bude ukazovat cestu, kterou se máte ubírat. Vědomosti z dané oblasti, tipy, rady, různé pomůcky, mentory, zkušenosti, příležitosti a časem třeba i podnikatelský záměr, klienty a zakázky posbíráte cestou za svým snem.

Mnoho lidí se motá těsně kolem své vášně, užuž ji skoro má, cítí, že je téměř na dosah, ale pak se vše zase nějak rozplyne a kouzlo se vytratí. Možná to bylo jen těsně vedle. Vaše jedinečná vášeň totiž může mít velmi jemné odstíny, které vy sami hned na první pohled nemusíte vidět, ale může je vidět někdo jiný, kdo již má v dané oblasti zkušenosti nebo má k oblasti vašeho zájmu nějak blízko. Proto je také dobré sdílet svůj zájem s podobně zaměřenými lidmi, navštěvovat různé podobně laděné akce, semináře.

Možná vás baví malovat, ale svoji skutečnou vášeň objevíte až při použití nějaké specifické tvůrčí techniky malby. Možná je tou vaší pravou vášní pouze intuitivní abstraktní malba při jejíž tvorbě originálně kombinujete různé materiály a struktury. Právě jen tento a žádný jiný druh malby.  Bez zkoušení, hledání, vytrvalosti a dobrého mentora, to však zjistíte jen velmi obtížně.

Baví vás psát? Máte radost z toho procesu, když formulujte své myšlenky, dáváte je na papír a když tím, co napíšete, zaujmete, oslovíte, pobavíte nebo inspirujete druhé? Možná se ale vaše skutečná vášeň a plynutí v zóně projeví třeba jenom při psaní krátkých, akčních a vypointovaných fantasy povídek. Anebo jen při psaní fejetonů plných břitkého humoru či básní ve tvaru haiku. A třeba je vaší vášní a jedinečným talentem psaní originálních kuchařek, překlady z cizích jazyků nebo tvorba odborných manuálů ke složitým technickým zařízením. Možná vás baví psát i kreslit zároveň, a k tomu jste ještě vtipní, originální a máte dar zkratky – umíte málem říci i nakreslit hodně a geniálně vystihnout pointu. Pak bude tou vaší pravou vášní nejspíš kreslení vtipů nebo komiksů. To všechno je sice psaní, ale jsou to navzájem velmi odlišné, specifické druhy psaní.

Baví vás naslouchat, motivovat lidi ke změně, dbát o svoji tělesnou schránku, zdravě se stravovat, cvičit s vlastním tělem, točit inspirativní videa, hledat hranice svých možností? Neustále se rozvíjet a pracovat na lepší verzi sebe sama? Obracejí se na vás přátelé o radu, když neví jak dál, když chtějí zhubnout, zesílit, nabrat svalovou hmotu nebo se naučit nějaký náročný cvik? Nemůžete dospat, abyste se mohli věnovat tomu, co vás baví? Možná je tou vaší pravou vášní koučování, poradenství v oblasti zdravého životního stylu, fitness tréninky a pomoc lidem s objevováním a naplňováním jejich vlastní vize. Můj nejstarší syn nejdříve všechny tyto činnosti zkoušel jednotlivě. Zkoušel všechno možné, objevoval, hledal, ztrácel, nalézal i opouštěl. Svoji vášeň však objevil až v kombinaci všech těchto činností. Až tato jedinečná kombinace bylo to „ono“. Samotné, jednotlivé aktivity si také užíval, ale to pravé objevil až poté, co našel jedinečný způsob a formu, jak vše propojit.

Vaše skutečná vášeň může mít velmi jemné nuance a nemusí být vůbec lehké ji objevit. K tomu vám může pomoci váš mentor, někdo, kdo váš talent nebo dispozice, kterých si sami ani nemusíte být vědomi, rozpozná. Někdo, kdo vám ukáže cestu a nasměruje vás, kdo vám dodá sebedůvěru.

Vaším mentorem může být právě váš kamarád, učitel, trenér, lektor, váš vzor, uznávaná autorita ve vašem oblíbeném oboru nebo dokonce, ano představte si, že i to je možné, váš rodič či životní partner. Většinou to je někdo, kdo má k vaší oblasti zájmu nebo dispozicím sám nějak blízko nebo má dar schopnosti daný potenciál a dispozice rozpoznávat u jiných.

Zelený strom života

Nad tím, co máte dělat, můžete dumat a teoretizovat celé roky, ale jediný způsob, jak to nakonec zjistit, je prostě zkoušet, zažívat a prožívat. Ne teoretizovat. Přemýšlením o tom, jaké by to asi bylo, se moc daleko nedostanete.

Je to asi jako byste se snažili z popisu někoho jiného pochopit, jak lahodně chutná šťavnatý jackfruit – tropické ovoce z chlebovníku různolistého. Dotyčný vám může jackfruit donekonečna podrobně popisovat, přirovnávat jeho chuť i konzistenci k něčemu alespoň trochu známému a podobnému, ale dokud jej sami neochutnáte, tak jeho chuť prostě nepoznáte.

A úplně stejné je to i s plody, které nám přináší naše osobní zkušenosti a zážitky. Dokud něco nezkusíte, tak nezjistíte, jaké to doopravdy je. Můžete si přečíst tisíc knih o tom, jaké to je malovat, uběhnout maraton, zahradničit, podnikat na volné noze, jezdit na koni, napsat knihu, plachtit vzduchem na paraglidingovém křídle nebo se do někoho zamilovat. Dokud si to ale sami nezažijete na vlastní kůži, tak nevíte o prožitku dané věci téměř nic. Budete mít jen mlhavou představu na základě nějaké, vlastní zkušeností nepodložené, šedé teorie.

Ale teorie je teorie a zelený je strom života.

Proto je dobré zkoušet všechno možné, poznávat, zkoumat, ověřovat a pak to, co vám nevyhovuje a s čím nejste v souladu, zase opouštět, a naopak dále rozvíjet a užívat si to, s čím jste v rezonanci.

Především dokud jste ještě mladí. I když nikdy není pozdě. Je však třeba počítat s tím, že v sedmdesáti asi již nejspíše nepřekonáte světový rekord ve skoku o tyči. Nebo možná ano, ale pravděpodobně už jen ve své věkové kategorii. Naopak světově proslulý román klidně napsat můžete. V tomto případě bude věk a nasbírané zkušenosti spíše vaší výhodou.

Věřte, že vše potřebné k tomu, abyste mohli, byť alespoň částečně, začít realizovat své životní naplnění, již máte v sobě.

Vodítka k tomu, co je tou vaší pravou vášní, máte někdy každý den na očích, často přímo před nosem. Ale možná právě proto, že je vaše vášeň tak blízko, tak jí vždy hned nevidíte na první pohled. Až ji konečně objevíte a všechny dílky mozaiky zapadnou, tak si řeknete, jak je možné, že jste to neviděli již dříve, když to bylo tak očividné. Neviděli, protože všechno je, jak má být a vše má svůj čas. Možná jste ještě nebyli připraveni na to, vaši vášeň objevit a až nyní nastala ta správná chvíle, ta správná kombinace příznivých okolností, všech vašich zkušeností i vašeho odhodlání. Předtím byste možná vaši vášeň ani neocenili nebo opustili již v počátku, aniž byste jí dali možnost, aby se naplno rozvinula.

Pro mnohé z vás může být objevování vaší vášně i několikaletou cestou, kdy se přes jednotlivé aktivity a jejich variace postupně propracujete k jejich jedinečné, právě té vaší, vášnivé kombinaci, ve které objevíte svůj skutečný živel. Teprve pak poznáte, proč jste si museli projít všemi těmi jednotlivými kroky, odbočkami i protivenstvími a zjistíte, že bez nich byste vaši skutečnou vášeň neobjevili a nebyli tam, kde jste dnes.

A ještě jedna velmi důležitá věc.

K tomu, aby se vám povedlo žít naplněný život plný vášně pro to, co děláte, se musíte nejdříve naučit

dát sami sebe, své sny, své zájmy a své potřeby na první místo.

Raději to zopakuji ještě jednou, protože mnozí z vás, hlavně ti, kterých se to týká nejvíce, tuhle důležitou poznámku určitě přehlédnou.

Vaše sny, zájmy, potřeby, vášně a představy o naplněném životě, musí být na prvním místě.

VY sami pro sebe musíte na první místě.

Ne potřeby a zájmy druhých nebo jejich sny či představy o tom, co byste měli nebo neměli v životě dělat. Byť by to byly potřeby, dobře míněné rady či představy vašich nejbližších – vašeho partnera, vašich rodičů, dětí nebo přátel. Kromě jiného teprve až poté co naplníte své vlastní potřeby, budete moci plnohodnotně pomáhat i ostatním. O prospěšnosti tohoto zdravého sobectví si něco povíme třeba zase někdy jindy.

Tak, a teď už nemáte žádné výmluvy. Už víte, jak na to.

Konec depresím, litování sebe sama, pocitům zmaru, a plácání se od ničeho k ničemu.

Nezapomeňte, že někde uvnitř vás doutná vaše životní vášeň a čeká na své zažehnutí první jiskrou. Čeká na to, až ji objevíte nebo opět oživíte. Až zažijete ten jedinečný pocit, kdy nesměle vyskočí její první plamínky. Až jí i sobě dáte možnost, aby se naplno rozhořela. A až konečně pocítíte plamen svého životního naplnění v plné síle.

Teď už víte, že tím křesadlem, které musí zažehnout první jiskru vaší vášně, jste vy sami – okolnosti, které si spoluvytvoříte a kterým půjdete naproti. Někomu se podaří plamen vášně zažehnout hned napoprvé, někomu až posté nebo po stoprvé. To není důležité. Stejně tak není důležité, jestli se vaše vášeň stane zároveň i vaší prací a povoláním, které vás bude živit. Klidně to může být „jenom“ váš koníček, kterému se budete věnovat ve svém volném čase s lehkostí a bez pocitu tlaku, že si tím, co vás baví ze všeho nejvíc, musíte nutně vydělávat na živobytí.

Důležité je pouze si vymezit čas sami na sebe a na svou vášeň

nebo na její hledání a objevování. Nevzdávat se při hledání svého naplnění a také odvážně a s důvěrou následovat cestu svého srdce.

Už víte, co máte dělat, když nevíte, co máte dělat?

Diskuze

Přejít nahoru