Dům Moře (Haus Des Meeres)

V Domě Moře se můžete ponořit do fantastického světa obývaného sladkovodními a mořskými rybami z celého světa. Zažijete dobrodružství v Austrálii, nebo se projdete 360 stupňovým žraločím akváriem, prozkoumáte atlantický tunel a příbojový útes, navštívíte tropický pavilon, madagaskarskou krajinu nebo se zastavíte v krokodýlím parku „Krokipark“. Každá z těchto atrakcí vám nabídne nezapomenutelný zážitek s nádhernými zvířaty z celého světa.

Jak cestovat do Haus Des Meeres?

Opět s dětmi a těhotnou ženou utíkáme před deštěm a zimou. Počasí ve Vídni vypadá o poznání lépe a tak už jen zvažujeme dopravní prostředek. Z Prahy i z Brna sice jezdí přímé vlakové linky, kdy z Brna trvá cesta vlakem hodinu a půl. Ve vlaku jsou řazeny i speciální vagóny pro děti – s kinem a mini herničkou. Bohužel cenově vychází cesta vlakem podstatně dráž než autem a to hlavně pro větší rodiny. Nádraží leží v centru a vlak staví i na okraji Vídně.

Volba dopravního prostředku je tedy jasná – auto, byť pro parkování ve Vídni volíme dražší variantu – parkovací garáže a příště již spoléháme na parkování v P+R a dopravu po Vídni v MHD.

Dům Moře a parkování

Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na parkovišti WIPARK Windmühlgasse. Návštěvníci Haus des Meeres zde mohou parkovat za zvýhodněnou cenu. Chcete-li toho využít, stačí před zaplacením přiložit čárový kód uvedený na vstupence ke čtečce čárových kódů na platební stanici. Případně si můžete u pokladny v Haus des Meeres vyzvednout slevovou kartu. Dle aktuálních informací (březen 2023) získají zákazníci společnosti WIPARK při předložení své permanentní parkovací karty 10% slevu na celodenní vstupné do Haus des Meeres.

My jsme bohužel parkovali v garážích MAHU77, které mají tu výhodu, že ústí na Mariahilferstrasse a Dům Moře je cestou přes obrovské dětské hřiště, nevýhodou je cena 3.20 EUR (více o parkování a cenách za parkování ve Vídni).

Vstupenky

Opět jsme si ověřili za Vás, že je lepší kupovat si vstupenky předem – online. I přes to, že pršet mělo jen v ČR, počasí ve Vídni nevypadá o moc lépe – hustě prší i v centru Vídně. Pro dospělé to není úplně konec světa, ale vysvětlujte dětem, že budou hodinu stát ve frontě a opravdu nesmí probíhat ani kalužemi ani sbíhat dolů po mokrých schodech směrem k rušné cestě.

Fronta před vstupem do Haus Des Meeres

I když koupíte vstupenky online na místě (čekajíce ve frontě před budovou), jejich platnost začíná až hodinu od nákupu. Takže švejkování nám moc nepomohlo.

Ceny vstupenek

PopisEUR
Dospělý21.90518
Žáci starší 15 let16.40388
Dítě (k dispozici online)
6–15 let
Děti do 14 let musí být v doprovodu dospělé osoby.
9.80232
Malé dítě (k dispozici online)
3–5 let
Děti do 3 let mají vstup zdarma
6.50154
Senior
Po předložení průkazu důchodce nebo od 64 let
Vstupenka platí: Po–Pá, kromě státních svátků
16.40388
Student
Do 27 let po předložení občanského průkazu
Vstupenka platí: Po–Pá, kromě státních svátků
16.40388
Osoby se zdravotním postižením
Po předložení průkazu totožnosti na pokladně
V rušných dnech můžete využít rychlý pruh společně s registrovaným doprovodem po předložení občanského průkazu. Neregistrované doprovodné osoby potřebují pro využití rychlého pruhu online vstupenkou!
16.40388
Večerní vstupenka pro dospělé
Po–Pá (pouze v pracovní dny) od 17:30, k zakoupení pouze v den návštěvy, nelze vrátit
15.00355
Roční vstupenka pro dospělé
PLATÍ PONDĚLÍ AŽ PÁTEK
S roční vstupenkou získáte o víkendech slevu 25 %.
43.001017
Roční vstupenka dítě
3–15 let
PLATÍ PONDĚLÍ AŽ PÁTEK
S roční vstupenkou získáte o víkendech slevu 25 %.
21.00496
Ceny platné pro březen 2023

Vstupujeme do Haus Des Meeres

Procházíme přes pokladnu ve společnosti českého páru, který se k nám přidal s tím, že jim budeme dělat překladatele. Stejně jako v Technickém Muzeu ve Vídni je i zde hned za pokladnami zóna pro rodiny. Tedy skříňky na tašky, bundy popř. “parkoviště” pro kočárky. Kočárek můžete či nemusíte odložit. Sice se jedná o výškovou budovu, ale celá expozice je až na pár výjimek bezbariérová a návštěvníci mají k dispozici výtah.

Jednotlivá patra jsou číslována od přízemí směrem nahoru, my však doporučujeme následovat náš tip rodičů princezen.

PRO TIP: Hned za vstupem vpravo najdete schované za skleněnými dveřmi výtahy. Vyjeďte do nejvyššího patra a celým ZOO projděte směrem dolů. Jedenáct pater po schodech nahoru, to s dětmi nechcete 🙂

Dům Moře a co je k vidění?

Začínáme v 11. patře

Pokud patříte mezi opačnou polovinu lidí, kteří se narozdíl ode mě nebojí výšek, tak se sem můžete dostat separátním panoramatickým výtahem a něco mi říká, že v létě sem lze vylézt (!) po lezecké stěně na venkovním plášti budovy. Tuto informaci zkusím ověřit.

Z restaurace je opravdu fantastický výhled a určitě se sem doporučuji vrátit např. v polovině prohlídky. Pokud zde neplánujete snídani ani oběd nebo romantickou večeři při západu slunce, projděte se alespoň po proskleném ochozu. Spoiler, já to nedal.

V jedenáctém patře je taktéž možnost vystoupit až na střechu budovy, ale tato prohlídka je pouze v doprovodu a zatímco se najdou tací, kteří jí budou chtít absolvovat, já bych tam nešel ani za prachy.

První žraloci

Lákadlem 10. patra je naše nádrž se žraloky kladivouny, která letos oslaví desáté narozeniny od svého vzniku. Nádrž poznáte dle velkého zakřiveného skla o rozměrech přes 3 x 3 metry. Nejmladší dceru ale zaujaly čtyři průzory v prostoru chodby – díky nim můžete nahlédnout do vody mezi žraloky.

Pokračujme do kina, které nabízí možnost zhlédnout dva filmy natočené o zoologické zahradě – pro ještě větší vhled do vývoje zoo a zajímavé informace „ze zákulisí“.

V zadní části kina se nachází stálá expozice „Erinnern im Inneren“ (Vzpomínky uvnitř), která je věnována historii věže. O zajímavé historii budovy jsme se dozvěděli až zpětně a ještě se k ní vrátím.

V desátém patře jsou i toalety vč. přebalovacího pultu.

Hurá král Lemra alias Lemur

V devátém patře Vás potěší povedená expozice odkazující na Madagaskar. Lemuři okupující tuto část ZOO jsou natolik roztomilí a vtipní, že budete mít problém dostat Vaše ratolesti od sedmi metrového proskleného výběhu. Zachránil nás jen balkon, díky kterému bylo vidět do expozice pod námi a my viděli želvy obrovské.

Z vyvýšeného devátého patra označeného v plánku jako 9.1 scházíme do devátého patra a před námi je:
Cesta kolem světa

Amazonská džungle je plná ještěrů. Vzpomínám si pouze na baziliška, ale tutově jich tam bylo víc. Dalším lákadle budou bezesporu draci, ke zklamání našich dětí jen s jednou hlavou. Jen pro zajímavost dodám, že jsou to potomci ze ZOO Praha. Když se sem v roce 2018 stěhovali, měli metr a půl. Schválně se na ně jeďte podívat nyní.

Komodský drak

Když se v roce 2018 nastěhovali do prvního patra, bylo všem jasné, že do pár let bude nutné vytvořit pro ně odpovídající podmínky zvětšením výběhu. Volba nakonec padla na nové prostory o osm pater výše. A aby stěhování proběhlo bez problémů a draci se nestresovali, museli je ošetřovatelé začít připravovat na přesun několik let předem.

Komodský drak původem z Prahy
Komodský drak původem z Prahy

Výcvik tedy probíhal tak, že nejprve byli draci trénování k chůzi na vodítku. Následně se do tréninku přidala i jízda výtahem. Jistě chápete, že to byla patrně velká výzva, ale z jejich spokojeného hovění si za sklem mám pocit, že jim nic nechybí.

Na tomto patře doporučujeme i “venkovní” sedmdesát metrů dlouhou trasu útrobami Austrálie. Zajímavostí je, že se procházíte mezi volně žijícími papoušky a dalšími obyvateli tohoto kontinentu.

Jeskyně ve výši střechy panelového domu

V osmém patře je zajímavá krápníková jeskyně plná přesně těch tvorů, které moje děvčata raději míjejí rychlou chůzí. Nestíhám si tedy moc prohlédnout pavouky, jeskynní mloky, štíry atd. Naštěstí je nacházím u Chameleona, který je natolik divácky vděčný, že se mačkáme u terária s ostatními. Nejednou jsem od té doby slyšel “tatínku, pořídíme chameleona”?

Sedmé patro ve známení chaluh a příšer

Hned vedle schodiště najdete trochu schované novoguinejské paludárium: Paludárium je něco mezi akváriem a teráriem. Suchozemskou část obývají stromové krajty – tito obrovští hadi, kteří mají krásně zelenou barvu vidíme celé stočené v jejich typické poloze. Žijí téměř výhradně na stromech a keřích. Vodní část je domovem tzv. duhových ryb. Pestře zbarvení živočichové pocházejí ze stejné oblasti a pro své syté barvy jsou velmi oblíbenými akvarijními rybami. Dům moře má nejen díky těmto druhům zvířat exotický nádech Nové Guineje.

Přecházíme k pouštnímu teráriu: Zde žijí příšery rodu Gila. Tito plazi pocházejí ze Sonorské pouště v USA a Mexiku. Horkou část dne přežívají v jeskyních, které si vyhrabávají, a na povrch vylézají až za soumraku, aby s pomocí svého vynikajícího čichu vystopovali kořist. Tlustý ocas slouží jako zásoba tuku. Ve své domovině je netvor gila ohrožen vyhynutím.

Pozoruhodnou nádrží, kterou děti obdivují je Pacifické oko: zobrazuje část hnědého chaluhového lesa, ekosystému, který se vyskytuje na několika mořských pobřežích, například v Kalifornii, západní Austrálii a jihozápadní Africe – často se mu říká „chaluhový les“.

Jedinečný tvar nádrže umožňuje detailní pohled na živočišný svět se žraloky bahenními, kalifornskými býčími žraloky, chřestýši, okouny a kreolkami skrze zakřivení “čočky“.

Nenechte si ujít žraloky!

Součástí sedmého patra je rozšíření o jednu z nejnovějších atrakcí: 360° akváriu se žraloky. Oválný bazén je co do plochy největší v Haus des Meeres, vyplňuje téměř 120 m²! Nádrž lze obejít celou (odtud název 360°), protože nabízí pohled ze všech úhlů! Žraločí akvárium je replikou indopacifického korálového útesu. Hvězdami jsou dva migrující druhy žraloků (útesový žralok bělocípý a útesový žralok černocípý), ale také druhy rejnoků. Celkem žije v novém akváriu více než 1 000 ryb.

Žraločí podívaná - 360 stupňů podívané na úchvatné žraloky
Žraločí podívaná – 360 stupňů podívané na úchvatné žraloky

Šesté patro začínáme pociťovat hlad a tak jen letmo probíháme výstavu “My a moře” o ochraně moří. I tak nás ale zaujme, jak hezky a s využitím odpadků vylovených z moře umí návštěvníky konfrontovat s aktuálními problémy.

Chvíli trávím u sladkovodních ryb a informacích o Dunaji a míříme do pátého patra.

Krab jakého svět neviděl

V 5. patře můžete z balkonu nahlédnout do Puppiho nádrže a pozorovat kraby z mořských hlubin!
Toto hlubokomořské akvárium nabízí hluboký pohled v pravém slova smyslu: do hlubin Japonského moře, zdánlivě nehostinné zóny moře, kde je tma, velký tlak a ledové teploty.

Obzvlášť nápadní jsou obří japonští krabi – nejsou to pavouci, ale největší žijící druh kraba!

Přiznám se, nejprve jsme hleděli s otevřenou pusou a přeli se s mojí ženou, jestli se díváme na živé zvíře nebo na umělou atrapu. Naše představy o krabovi, který běhá někde u moře po písku tady vzala úplně za své. Metrová bestie dosahující hmotnosti 10 až 20 kilogramů je opravdu jiná liga.

4. patro je bezpečný přístav pro mlsouny a uťapance

Kavárna Café Sharky se nachází přímo naproti bazénu Puppi a nabízí nádherný výhled na park a město – skvělé místo k malému odpočinku. K dispozici byly chladivé nápoje, různé kávové speciality, zákusky, zmrzlina a výběr drobných jídel a občerstvení (samoobsluha).

Kavárna a ideální místo pro odpočinek

U mě to vyhrál pravý vídeňský Sacher a hořká káva. Holky mlsaly taky a opět se nám potvrdilo to, co ve Vídni pozorujeme často. Byť nebylo místo k sezení, lidé nám samovolně a s úsměvem začali nabízet jednotlivé zbytné židle resp. křesílka od jejich stolů.

Celá restaurace – stejně jako celá zoologická zahrada – je nekuřácká. Kuřácký prostor najdete na venkovním schodišti.

Jen v tomto patře vydržíte klidně hodinu. Mimo kavárnu vás čekají nádherné výhledy pod vodu, mořští koníci a možnost malého odpočinku.

Puppi ve svém bazénu

Působivé pozadí velkého akvária okamžitě upoutá pozornost každého: Puppiho bazén se rozprostírá přes 4. a 5. patro a má objem 300 000 litrů! Název je odvozen od zelené mořské želvy Puppi, která žije v Domě Moře od roku 1982, a je tedy naším nejstarším obyvatelem! Puppi je „nalezenec“, který se kdysi vylíhl jako 10 cm velké mládě, které koupila jedna paní z rybího trhu v Asii, aby malou želvu zachránila před jejím hrozným osudem. Po návratu do Rakouska nároky Puppi samotné rostly, takže „domácí péče“ již nestačila a majitelka se obrátila na Dům Moře. Od té doby, co se mořská želva stala obyvatelkou naší zoo, je hnacím motorem rekonstrukcí a rozšíření.

Jací další živočichové plavou ve velké nádrži? Útesoví žraloci černoploutví, bambusoví žraloci, pádlovci, obří skupináři, netopýrovci, klaun triggerfish, makrely pilotní, ale i murény síťované a zelené a mnoho dalších.

Na patře jsou ještě mořští koníci. Takhle to zní až nudně, ale v Haus des Meeres je prezentují tak, že budete fotit a fotit stejně jako ostatní.

3. patro

Ve třetím patře se budete cítit jako u moře. Nechybí šumění vln, mořský příboj a děti čeká malý boj o potápění se mezi korálovými útesy. Samozřejmě se jedná o improvizované potápění, děti mohou vniknout až pod hladinu resp. mezi korálové útesy díky „potápěčským helmám” – jakýmsi vypouklým okénkům na dně akvárií.

Možnost pseudo potápění pro děti.
Zde mohou děti přímo do akvária

2. patro

Ve 2. patře na vás čekají působivá středomořská zvířata, drzé opice, dobře maskovaný hmyz a okusující ryby – Piraně. A také největší akvárium s medúzami ve střední Evropě: nádrž s gyroskopickým proudem, ve které se nachází hejno medúz s dělovými koulemi a která simuluje prostředí širého moře bez dna.

Přiznávám, že tady už jsme tak znaveni, že postupujeme po chvíli k prvnímu patru.

První patro a hadi, které nechcete potkat

Krajta z Asie, jihoamerická anakonda nebo hroznýš. To je pouze začátek expozice hadů. Prohlídka pokračuje jedovatými hady: Kobry jsou pravděpodobně nejznámějšími zástupci této skupiny.

Od roku 2021 je v Haus Des Meeres k vidění speciální zmije: jihoamerický křovinář! Tento impozantní had z Jižní Ameriky je s délkou až 3 metry nejdelší zmijí na světě. Zároveň je to největší jedovatý had na americkém kontinentu a se třemi až čtyřmi kilogramy patří k nejtěžším.

Atlantický tunel

Jsme v přízemí, kde to celé začalo. Ale než opustíme Dům Moře, nesmíme minout poslední a jednu z nejlepších atrakcí.

Atlantický podvodní tunel

Atlantický tunel, který má kapacitu více než půl milionu litrů a táhne se od suterénu až do prvního patra. Přímo skrz bazén vede 10 metrů dlouhá akrylátová trubka. Tubus představuje rybí svět Atlantiku v evropské zeměpisné šířce.

Zde obdivujeme dva vzácně viděné žraloky psí. Žraloci psí se vyskytují téměř po celém světě ve všech subtropických mořích, dorůstají délky až dvou metrů a živí se především rybami a olihněmi.

V nádrži vidíme také rejnoky kravské, kteří si pilně plavou: Tito živočichové vděčí za své jméno širokému čelu, které připomíná kravský nos. Při plavání mávají prsními ploutvemi jako křídly. Vzbuzují tak dojem, že „létají“ vodou – stejně jako jejich příbuzní, mnohem větší rejnoci manta.

Jakmile dokončíte prohlídku Atlantiku, ocitnete se přímo u koi bazénu: Tady se můžete s rybami seznámit zblízka. Nishikigoi je japonský název pro brokátového kapra, zkráceně koi. „Koi“ znamená v japonštině jednoduše kapr. Tyto ryby jsou známé především svým zvláštním zbarvením a mohou být poměrně staré: Při správném chovu se mohou dožít až 70 let! Tyto ryby se rády nechávají hladit, v určitých chvílích je lze i krmit.

Přímo před schodištěm se nachází terárium Austrálie, velké terárium po vzoru australského vnitrozemí. To už opravdu jen prolítneme a děti nás ženou k východu.

Ne že by utíkaly pryč, ale zatím každý náš výlet v Rakousku končí sekcí, které odborně říkáme past na rodiče. Než máte šanci opustit budovu, musíte nevyhnutelně (!) projít přes plyšáky a další dětské cetky, jak toto oddělení s ženou nazýváme. To je snad jediné úskalí těchto výletů, jinak Vídeň milujeme.

PRO TIP: Hned za budovou je opravdu velké hřiště, kde spolehlivě pobydete další dvě hodinky. Hřišťě je velmi dobře kryté stromy a ani v létě tu nebude vedro. Pokud jste tedy třeba jen s dětmi na Mariahilferstrasse a nakupujete, zvažte toto místo jako odpočívadlo pro děti.

Závěr

Dům Moře je za nás naprosto ideální zimní cíl a nebo náhradní cíl v případě deště. Z jihu Moravy zde můžete být za cca dvě hodinky, během kterých může spolujezdec nakoupit vstupenky a vy tak máte jistotu, že nebude čekat na vstup.

Doporučujeme pro děti 5 let a více, ale naše tří letá tu vydržela 4 hodiny bez problémů. Budova je vybavená a připravená na rodiny, můžete se tu najíst na dvou místech, odskočit si nebo přebalit miminko. Za nás doporučujeme!

Diskuze

Přejít nahoru