Princip samořiditelnosti

Princip samořidtitelnosti. Já na tryskovém křesle. Ilustrace.
Princip samořidtitelnosti.

Určitě znáte ve svém okolí někoho, možná jste to i vy sami, kdo se již poněkolikáté pokouší naučit nějaký cizí jazyk a neustále znovu a znovu začíná bez známky jakéhokoliv výraznějšího posunu. Syndrom věčného začátečníka, který neustále dokola zkouší ten samý, již tolikrát neosvědčený, model výuky. Šprtání slovíček, gramatika, kurz v jazykové škole…, ale když vás na ulici osloví cizinec nebo ze sebe máte na dovolené vysoukat kloudnou větu, tak se zmůžete jen na omluvné zakroucení hlavou nebo pokrčení rameny.

Stačí pouhé pomyšlení, že bychom se měli učit a už předem jsme otráveni a unaveni z očekávání sysifovského úsilí.

Jak si co nejrychleji, nejefektivněji a pokud možno také co nejjednodušeji s minimálním úsilím osvojit nějakou novou činnost, dovednost, znalost nebo nový návyk?

Výdej naší energie je často spojen s úrovní naší motivace.

Pokud se k něčemu musíme neustále přemlouvat, přemáhat se a bojovat sami se sebou, tak nás to stojí obrovské množství naší psychické i fyzické energie.

Najděte si své PROČ.

První předpoklad k tomu, abychom si osvojili nový návyk s relativní lehkostí je, že si z dané aktivity uděláme prioritu. Ne jednu z 30 dalších (ne)priorit, ale jednu jedinou prioritu číslo jedna. Minimálně do té doby, než se nám daná činnost stane druhou přirozeností.

Musíme si najít své „proč“. Proč by nám mělo stát za to vynaložit určitou námahu a vystoupit z naší komfortní zóny, abychom získali požadovanou dovednost. Zvnitřněné „proč“ nám pomůže vytrvat a nevzdávat se, i když budeme mít slabší chvilky.

Jaké je vaše PROČ?

Co vás bude pohánět ve chvílích pochybností a okamžicích, kdy budete mít pocit, že ve výuce angličtiny stojíte na místě?

Možná si chcete číst díla slavných spisovatelů v originále nebo se dívat na filmy, aniž byste měli zážitek ze sledování zkreslený překladem nebo dabingem? Možná chcete být soběstační při cestování nebo na dovolené v zahraničí? Nebo chcete získat svoji práci snů, kde je podmínkou znalost angličtiny? Třeba chcete nabízet své služby v zahraničí nebo expandovat se svojí firmou do světa? Nebo je vaším snem účast na zahraničním semináři od inspirující osobnosti, světové špičky v oboru vašeho zájmu?

Pokud si své „proč“ nenajdete a nepojmenujete, tak ještě nejspíš nenastal ten správný čas a budete si muset počkat až vaše motivace i situace dozraje a vy se na sebe kvůli své neschopnosti konečně pořádně naštvete. Jinak si zopakujte své staré známé, neúspěšné kolečko.

Útlocitní čtenáři prominou, ale není nad to se zdravě nasrat.

Teprve až si najdeme své „proč“, tak můžeme zahájit druhý krok – vytvořit si podmínky pro dosažení našeho cíle tak, abychom si celý proces užívali a aby nás to i bavilo.

Vědomě zaměříme naši pozornost na naše téma, doslova se jím obklopíme.

Vytvoříme si úplně nový svět. Takové prostředí, které nás bude v našem úsilí samo o sobě usměrňovat a naši dovednost neustále přirozeným způsobem rozvíjet. Podmínky si nastavíme tak, aby nás provádění dané aktivity bavilo a energeticky nabíjelo. Vědomě budeme pozorovat celý proces, ale nebudeme nic hodnotit. Nálepkování úrovně naší znalosti by nás mohlo zbrzdit nebo dokonce paralyzovat. Místo konstatování, že mám tragickou výslovnost, je vhodnější si stanovit, že nyní se zaměřím na procvičování výslovnosti třeba pomocí nějaké interaktivní aplikace. Stanovíme si malé, dílčí, v krátkém čase dosažitelné a měřitelné cíle, abychom mohli pocítit a vědomě prožívat každý náš posun.

První konverzace s rodilým mluvčím, první telefonát v angličtině, první shlédnutí filmu v anglickém originále, účast na přednášce v angličtině, samostatné vycestování do zahraničí… Zaznamenávejte si vaše pokroky a z dosažení každé takové mety si udělejte alespoň malou oslavu. Ještě předtím si ve svých představách opakovaně vytvářejte a přehrávejte obraz sebe sama v situacích, kdy jste již dosáhli kýženého stavu včetně pocitů a pozitivních emocí s tím spojených – jak s někým plynně hovoříte anglicky, jak se účastníte své vytoužené zahraniční přednášky…

Máte svůj cíl – chcete se naučit anglicky tak, abyste byli schopni komunikovat s rodilým mluvčím.

Máte i své „proč“ – například účast na vysněném kurzu v zahraničí, díky kterému si skokově zvýšíte vaše know-how v oboru.

Teď už zbývá jen využít principu samořiditelnosti.

Jak?

Prostě žijte angličtinou, udělejte z ní nedílnou součást svého každodenního života. Obklopte se jí tak, abyste o ni zakopávali na každém kroku. Doslova se jí nechte pohltit. Učte se především nasloucháním a mluvením, stejně jako když jste si osvojovali svůj rodný jazyk v dětství.

Ideální je se narodit do bilingvní domácnosti, ale to už asi, pokud jste náhodou neměli to štěstí, nestihnete. Můžete si však vytvořit takové prostředí, které se tomu co nejvíce blíží.

Pokud v něčem přímo žijeme, tak k osvojení dané věci dochází přirozeně, aniž bychom se museli nějak zvlášť usilovně snažit. Děje se to jaksi samo, téměř nezáměrným úsilím.

Můžete pronajmout část svého bytu rodilému mluvčímu, Angličanovi nebo Američanovi, podle toho, jaký typ angličtiny si chcete osvojit.

Moje bývalá kolegyně takto pronajala jeden pokoj ve svém bytě britskému redaktorovi BBC. Její angličtina byla docela dobrá už předtím, ale potom, během pár týdnů, se stala přímo excelentní, a to včetně perfektního britského akcentu. Poté, co si svého nájemníka nakonec vzala i za muže a následně žila i pracovala nějakou dobu Londýně, se její angličtina pozvedla téměř na úroveň rodilé mluvčí.

Nemusíte si rovnou brát za muže redaktora BBC, stačí na pár měsíců vycestovat do zahraničí a nechat se hodit do anglofonních vod, třeba Temže. Za pár měsíců se naučíte víc než za 10 let pravidelného docházení do jazykového kurzu. Vycestujte ale bez česky hovořících přátel, tak, aby se pro vás používání angličtiny stalo životní nutností a abyste bez toho, že se konečně budete muset vymáčknout anglicky, nemohli dát ani ránu.

Pokud nemůžete nebo nechcete na delší dobu vycestovat, můžete si naopak zvát anglicky hovořící cestovatele/couchsurfery k sobě domů.

Najděte si přátele ze zahraničí, chatujte on-line, volejte si přes skype, sdílejte svůj zájem s podobně zaměřenými lidmi v zahraničí. Dovolte si dělat chyby, to je přímo základ, nehodnoťte se a zapomeňte na gramatiku – tu si osvojíte časem, postupně, až se víc rozmluvíte. Klidně mluvte jak Tatar, ale mluvte, kdykoliv k tomu budete mít příležitost. Časem si zažijete a naposloucháte i ty správné, běžně používané fráze v hovorové řeči, které se šprtáním slovíček stejně nikdy nenaučíte.

Obklopte se anglickými knihami, zpočátku klidně těmi se zjednodušenou četbou, časopisy z oblasti vašeho zájmu, citáty a nápisy v angličtině.

Poslouchejte anglická rádia, videoklipy anglických písniček s běžícím textem písně, podcasty z oblastí, které vás zajímají, sledujte zpravodajství, videa na youtube, TED přednášky… Sledujte filmy v anglickém originále. Ten samý film můžete sledovat klidně několikrát, dokud se vám fráze z filmu nedostanou pod kůži. Nejdříve si můžete film pustit s českými titulky, poté můžete přejít na anglické titulky, a nakonec film sledovat bez titulků. Využívejte synergického efektu a do všeho, do každé vaší aktivity, kde to jenom trochu jde, angličtinu zapojte.

Rozšiřte si obzory svého zájmu v anglofonním prostředí.

Můj nejstarší syn se naučil anglicky téměř sám díky svému zájmu o online hry a s tím související aktivní účasti v diskusních fórech mezinárodní herní komunity.

Najděte si koníčka nebo práci, kde budete nuceni angličtinu denně používat.

Kdysi jsem nastupoval do zaměstnání jako specialista se zaměřením na německé klienty. Nakonec většina mých klientů mluvila pouze anglicky, a tak jsem se musel anglicky naučit i já. Za chodu, nic jiného mi totiž nezbývalo. To je hodně dobrá motivace.

Podobným způsobem si můžete osvojit jakýkoliv nový návyk nebo dovednost. Chcete konečně zhubnout, naučit se hrát na kytaru, začít cvičit, běhat nebo se pustit do čehokoliv jiného?

Využijte principu samořiditelnosti.

Najděte si své silné PROČ, zaměřte pozornost, vytvořte si podmínky, přestaňte se hodnotit, plně se obklopte svým tématem a objevte lehkost v konání čehokoliv.

A ještě jedna drobnost, na kterou byste neměli zapomenout.

Mnohé věci bývají těžké, než se stanou lehkými. Alespoň zpočátku.

O to víc si pak ale tu lehkost budete užívat.

Diskuze

Přejít nahoru