Dávejte si pozor na to, co si přejete, protože se vám to splní!
Musím vám přiznat, že i pozitivně vymezená přání fungují. Ano vím, že již v úvodu blogu jsem tak trochu shodil zaručené new age návody na štěstí a na to, jak si splnit jakékoliv přání. Už slyším některé z vás, jak říkáte, že je to všechno pěkná blbost. Zkoušeli jste to a nic.
Ještě tak si vizualizovat místo na parkování.
Pokud vám přání nefungují, tak vám autoři zaručených návodů „jak si správně přát“, blahosklonně vysvětlí, že si prostě přejete špatně a nedodržujete daná doporučení. Možná však, že je to trochu jinak, než se běžně udává. Tato přání totiž fungují jen někdy, jen někomu a jen za určitých okolností.
Možná jste již někde četli, že to, jaký život právě žijeme, je pouze odrazem našich zvnitřněných přání a myšlenkových programů. Bohužel většinou nevědomých. Většina lidí to uslyší velmi nerada. Znamená to totiž přijmout osobní zodpovědnost za stav, v jakém se nacházíme. Pak už ale není nic, na co bychom se mohli vymlouvat.
Máme pro to nějaké jednoznačné a přesvědčivé důkazy? Ne!
Ale ta myšlenka se mi docela líbí a její neplatnost se dokázat nedá. Asi tak, jako, že bůh existuje nebo neexistuje. Jen zkuste vědeckými důkazy podložit alespoň jedno z toho.
Navíc, pokud paradigma vlastní zodpovědnosti za váš stav přijmete za své, tak se také může stát, že prostě jednoho dne budete šťastní, protože si tento stav jednoduše vyberete a zvolíte. A nebudete muset čekat, až jej dosáhnete, splněním toho či onoho přání či cíle – to je stejně slepá ulička.
Zkuste, jen tak pro zábavu, z celého srdce a neochvějným přesvědčením přijmout nějaké nové přesvědčení a váš okolní i vnitřní svět se jako zázrakem začne podle něj měnit. To se lehko řekne, ale mnohem hůře udělá.
Proto je mnohem jednodušší se měnit pouze v těch ohledech, na které jsme právě v danou chvíli připraveni.
Vlastně pouze tyto pokusy o změnu mají smysl. Jinak je to totiž pouze plýtvání naší energií na vytváření povrchního zdání něčeho, co uvnitř nás neexistuje nebo tam panuje dokonce stav či názor přesně opačný, který takto nechtěně (nebo vlastně chtěně) ještě posilujete.
Museli byste být vystaveni nějakému šoku z poznání, osvícení nebo hraničnímu zážitku blízkému smrti, abyste snadno a úspěšně prošli celým přeprogramováním všech svých paradigmat. Změny se dějí a přelomová přání plní tehdy, když jsme připraveni přeskočit na jinou úroveň ve svém vývoji. A k tomu je třeba nejdříve dozrát a vytvořit si odpovídající podmínky. A stejné je to i s přáními.
Pokud si přejeme pouze to, co máme zvnitřněné a o čem jsme neochvějně přesvědčeni bez pochybností, tak se nám to splní.
Přát si něco jiného je vlastně jenom ztráta času, protože někde hluboko uvnitř sebe stejně nechcete, aby se to splnilo, a nejste na to připraveni. Navíc tím, jak již víte, posilujete opak.
Když už si přitáhnete něco, co jste si přáli a ověříte si tak fungování zákona přitažlivosti v praxi, tak musíte také počítat s tím, že vaše splněné přání bude mít i nějaký, ne vždy na první pohled patrný, negativní aspekt. Tak to prostě musí být, aby jednota, kterou tvoří protipóly, zůstala zachována. Bílá by nebyla bez černé, malé bez velkého, měkké bez tvrdého, lehké bez těžkého, světlo bez tmy a ani dobro bez zla. Ostatně také proto je cesta do pekla dlážděna dobrými úmysly a ve jménu dobra se často děje to největší zlo. A obráceně, zlo často plodí dobro. Vše tak v sobě zároveň obsahuje již i zárodek svého protipólu. To jsou ty tečky v monádě – symbolu jin a jang. Dobro má v sobě zárodek zla a platí to i obráceně.
Řekněme, že si přejete být opravdu hodně, hodně slavní a nakonec se stanete třeba světově proslulým hercem. Co vám taková sláva poskytne? Všichni vás budou znát, budete mít spoustu obdivovatelů, peněz, nabídek. A co vám sláva vezme? Soukromí – stále vás bude někdo fotit, zastavovat, oslovovat na ulici a obtěžovat. Pokud si nenasadíte tmavé brýle a kapuci mikiny, nebo se nějak neupravíte k nepoznání, nebudete se ani moci jen tak v klidu projít. Váš soukromý život bude pod drobnohledem. Těžko poznáte skutečné přátele od těch, co se chtějí na vaší slávě pouze přiživit. Chce vás ta žena nebo muž kvůli vám samotným nebo jenom proto, že jste slavný? A co vaše osobní bezpečí? Asi budete muset mít bodyguarda. Jak zabezpečíte svůj majetek? Jak si udržíte vaši slávu, abyste neupadli v zapomnění? Spousta slavných lidí navíc skončila neslavně. Tak co, ještě chcete být skutečně slavní nebo ani ne? Co by převážilo misku vah?
Proto si dávejte pozor na to, co si opravdu ze srdce (ne)přejete, protože se vám to splní.
Hmm, ale jak si mám dát pozor na to, co si přeju, když už si právě něco z celého srdce přeju nebo nepřeju, že? Právě v tomhle zacyklení je ten háček. Alespoň víte, co přijde.
Můžete také počkat, až se vaše přání vyplní a pak se pokusit si ze srdce přát něco jiného, ale s tím, že ještě před vyslovením vašeho přání se pokusíte si předem představit všechny souvislosti a průvodní jevy, které nastanou, až se vaše nové přání bude postupně realizovat a poté i vyplní. Zdůrazňuji, že touto fází musíte projít ještě předtím, než se s přáním plně ztotožníte. Jinak máte opět smůlu a přání se vám splní, ledaže byste do vašeho přání v průběhu času úspěšně zakomponovali pochybnosti, pak máte vyhráno a splnění původního přání se vyhnete.
Drobnou nevýhodou techniky, kdy si předem představujete cílový stav po splnění svého přání se všemi souvislostmi a negativními aspekty, spojenými se splněným přáním, je to, že
časem si vědomě asi nebudete přát už vůbec nic.
Což je vlastně ideální stav.
Pak už je třeba se zase zaměřit na trénink přijímání toho, co je, protože jste si to stejně, byť nevědomě, přáli.
Tak doufám, že teď už je vám to všechno úplně jasné.