Odhoďte nadváhu

Zkuste jeden takový malý pokus.

Vezměte si dvacetikilový batoh a noste ho celý den od rána až do večera. Je to náročné? Tomu určitě věřím. A ta úleva, když si ho pak večer sundáte ze zad. A nenosíte náhodou podobný batoh na břiše ve formě nadbytečného tuku? Pokud ano, tak odhoďte ten deseti, dvaceti, třiceti někdo možná i stokilový batoh, který s sebou vláčíte na každém kroku. Jak? Skutečně chcete vědět, jak dosáhnout optimální váhy, která vám bude vyhovovat? V knihkupectvích najdete nepřeberné množství knih o snižování nadváhy, ale to tajemství spočívá v jediném. Chcete ho prozradit? Opravdu? Tak já vám ho prozradím.

Prostě se nepřejídejte!!!

Ano, myslím to zcela vážně!

Musíte mít v rovnováze příjem a výdej energie.

Chcete-li zhubnout, tak zpočátku musíte i trochu více energie vydávat než přijímat. Tak neskutečně jednoduché to je. Stačí se tedy nepřejídat a sladit příjem potravy s výdejem energie. Jinou stravu si může dovolit sportovec, který dvě hodiny denně aktivně provozuje aktivitu vytrvalostního charakteru a jinou gaučový sportovní fanoušek. Oba se sice zajímají o sport, ale při provozování svého koníčka vydávají různé množství energie. Také jsem před pár lety s překvapením zjistil, poté, co jsem každodenní pohyb tělocvikáře vystřídal celodenním sezením v kanceláři, že mi ručička na váze najednou, jakoby „zničehonic“, vyskočila o 10 kilo.

Ano, já vím.

Nadváhu máte geneticky danou – všichni ve vaší rodině jsou „silnější“, nebo máte „zpomalený metabolismus“ či poruchu štítné žlázy, vaše tělo zadržuje vodu, tloustnete i ze vzduchu, nebo když na jídlo jen pomyslíte. Prostě za to nemůžete.

Rozumím. Vyfoťte si každý den, všechno, co sníte. Ano, úplně všechno, i tu malou porci, co jste si právě přidali, i ten kousek rohlíku nebo čokolády. Pak mi to pošlete a uvěřím vám. Na den vám totiž klidně vystačí (tak dobře, přiznávám, že většině z nás ne) porce, která se vám pohodlně vejde do obou dlaní, a nemyslím tím zrovna balancování se dvěma šiškami knedlíků v každé dlani.

Chce to hlavně méně jíst a pak i trochu více se hýbat – stačí 15-30 minut denně cvičit a 3-4krát v týdnu se jít projít nebo si zaběhat. Mírné zatěžování vaší tělesné schránky má význam ani ne tak kvůli samotnému hubnutí (na to má opravdu minimální vliv, nepolykáte-li zrovna stovky kilometrů týdně), jako spíše kvůli udržení vaší tělesné kondice. Tělesná aktivita také slouží k postupné adaptaci a k obalení vašeho těla svalovým korzetem, který se vám bude hodit při přechodu na nižší hmotnost.

Než se však do svého projektu v oblasti snížení nadváhy pustíte, je třeba si projít určitou formou sebekoučování v oblasti vašeho životního naplnění, jak se dozvíte v některém z dalších příspěvků.

Jinak bude každý váš pokus o snížení nadváhy odsouzený k nezdaru a pouhou ztrátou času.

Výsledný efekt navíc bude horší, než kdybyste se o nic nepokoušeli. Mnozí, kteří si z pravidelných intervalů hubnutí a přibírání učinili celoživotní náplň (místo jiného smysluplného životního naplnění), by o tom mohli vyprávět.

Ale nebojte se, cesta k odlehčení leží přímo před vámi.

Stačí udělat první krok a pak už jen vytrvat a pokračovat – pomalu, postupně, krok za krokem, na vaší cestě k odlehčení. Každým dalším krokem bude váš další krok lehčí a lehčí.

A jednoho dne pocítíte ve svém těle znovu ten, téměř zapomenutý, úžasný pocit lehkosti.

Diskuze

Přejít nahoru