Člověk bez jídla umře za 5 dní

Tak tuto „zaručenou“ informaci se dozvěděla moje dcera ve škole od paní učitelky právě ve chvíli, kdy jsem držel již patnáctý den půstu pouze o čisté vodě. Trochu ji to překvapilo.

Ano, člověk může zemřít bez jídla i za pár dní, ale většinou je to smrt z vyděšení – z pocitu beznaděje ve zdánlivě bezvýchodné situaci, kdy lidé vzdají svoji vůli k životu.

Je to sice divné, ale je opravdu nebetyčný rozdíl mezi nedobrovolným hladověním a vědomým, dobrovolným rozhodnutím držet ozdravný půst. Je to „jenom“ o nastavení naší mysli. Pokud se tedy někdy náhodou dostanete do situace, kdy byste byli okolnostmi donuceni hladovět, tak doporučuji, abyste se pokusili o mentální kotrmelec a vaše hladovění si proměnili v léčivý půst. Ostatně zdravotní půsty jsou běžně dlouhé i 21 dní, klasická doba půstu mystiků bývala 40 dní. Breathariáni se sice nepostí, ale také klidně celé roky nejí, protože umí energii přijímat jinak. Já vím, zní to šíleně, ale pár jich znám.

Půst je v mnoha ohledech úžasná zkušenost.

Kromě jiného až zázračně probouzí samoléčící schopnost našeho organismu, který není zatížen zpracováváním potravy.

Tělo se začne živit tím, co může postrádat – zásobami tuků, poškozenými buňkami a různými usazeninami škodlivých látek, které jsme si za léta nastřádali. Poškozené bílé krvinky jsou stráveny a následně nahrazeny novými, dochází k restartu našeho imunitního systému. Podobně jako když konstituční homeopat trefí váš obraz léku, tak procházíte reversy – stavy, kdy si vaše tělo zkráceně znovu prochází vašimi chronickými problémy a zpracovává tak svá témata. Vždycky, když máte pocit, že na vás něco „leze“, tak to nejlepší, co můžete udělat, je přestat, alespoň na několik hodin, jíst a následně snížit příjem potravy. Tělo, nezatížené trávením, si pak často s nemocí poradí samo.

Než se začnete postit, tak si o půstu zjistěte a nastudujete co nejvíce informací.

Poraďte se s lidmi, co mají s půstem osobní zkušenost.

A naopak se vyhněte „dobře myšleným“ radám těch, co s půstem žádnou zkušenost nemají. Je takové nepsané pravidlo, že nechat si poradit ohledně určité délky půstu, má smysl pouze od někoho, kdo minimálně stejně dlouhou dobu, jakou plánujete půst držet, půst sám držel. Celkem logické. Zjistíte, jaké průvodní jevy můžete při půstu očekávat a nebudete překvapeni a vyděšeni (k smrti), pokud na vás přijde například první acidobazická krize a bude z vás cítit acetonový dech nebo když budete mít pocit na omdlení.

Byť pozitivní efekty půstu značně převažují, tak se pravděpodobně setkáte i s dalšími, méně příjemnými, průvodními jevy půstu –  bolením hlavy, pocením, třesem, nervozitou, psychickou labilitou, únavou, nízkým tlakem, předrážděností smyslů na různé podněty.

Z obyčejného cinknutí nádobí můžete mít v hlavě pocit exploze.

Vlastně jste na takové odvykací kúře jedné velmi rozšířené drogy, které říkáme jídlo.

Když do sebe člověk dává desítky let různé jedy, tak totiž může také sám sebe, když se tyto, v těle akumulované a vázané, toxiny začnou uvolňovat, otrávit. Proto je dobré vědět, jak eliminovat intoxikaci organismu a s půstem začít velmi obezřetně a pomalu. Než zkusíte svůj první půst, tak své nejdříve tělo alespoň několik dnů či týdnů pročišťujte zeleninou a ovocem a šťávami z nich, vyřaďte tučné a průmyslově zpracované potraviny, pijte čistou vodu.

Pak si postupně vyzkoušejte půst 1 den v týdnu, 3 denní půst a časem, pozvolna, podle reakce organizmu, můžete vyzkoušet i 7 nebo 15 denní půst či delší. Při půstu pijte hodně vody, provádějte si výplach střev, pravidelně choďte na procházky, provádějte lehká cvičení a dalšími způsoby napomáhejte pozvolnému uvolňování toxinů z těla.

Stejně důležitá jako půst, ne-li důležitější, je pomalá návratová fáze k běžnému jídlu, která by měla být velmi pozvolná a trvat přibližně stejně dlouho, jako půst samotný. Spořádání kachny na posezení, po 15 denním půstu, by vás taky mohlo zabít.

Při půstu také budete zažívat chvíle, kdy budete mít pocit neskutečné lehkosti a přílivu energie.

Zjistíte, jak málo vám k životu stačí a přes extrém nejezení můžete objevit svůj zlatý střed v přijímání potravy.

Při půstu se jaksi samovolně očišťuje nejen tělo, ale i duše.

Zbavujete se různé psychické zátěže a duševního balastu. Stejně jako dlouholeté toxické usazeniny si můžete rozpustit i některé emoční bloky. Budete mít potřebu řešit záležitosti, jejichž řešení jste dlouho odkládali. Začnete ukončovat, klidně i léta neukončené, tvary, obnovovat nebo ukončovat nefunkční vztahy. Omluvíte se někomu blízkému za něco, co jste udělali před deseti lety. Už se tím prostě nebudete chtít nadále zatěžovat. Zavoláte někomu, komu jste se roky neozvali. Budete zažívat pocity euforie a nadšení ze života, z pouhého bytí. Také se začnou zostřovat a zjemňovat vaše smysly, vnímání a cítění. Bude se rozvíjet vaše intuice a cit pro to, co vašemu tělu i duši dělá dobře a co ne.

Aby vše bylo vyvážené, tak má půst, stejně jako na fyzické úrovni, svá potenciální rizika i v oblasti duchovního rozvoje.

Když si adept půstu nedá pozor, tak půst může zesílit jeho fanatismus nebo pýchu. Typický bývá třeba pocit nadřazenosti vůči svému okolí: „Podívejte se na mě, co dokážu a vy ne.“ Nebo si při pohledu na obézní lidi pomyslí „To je nechutné být takhle tlustý. Jak mohou mít tak slabou vůli?“ Jak asi tušíte, tak je to poměrně spolehlivý způsob, jak si může takto pyšný jedinec, dříve či později, přivolat právě tu situaci nebo stav, kterým sám opovrhuje (nebo naopak sklouzne do opačného extrému). Jedná se totiž o jeho nezpracované téma, které si takto doslova říká o zhmotnění.

Očistné síly půsty můžete využít i při úklidu svého domova či okolí, k čemuž budete, tak jako tak, neodolatelnou silou puzeni. Vyklidit půdu nebo skříň s letitým nepořádkem, udělat si pořádek v účtech a úředních dokladech, vyházet staré věci – to vše vám půjde při půstu úplně samo a s lehkostí.

Diskuze

Přejít nahoru